Szukaj

Niezwykłe nagranie z polskich Tatr. Wiatr halny wymiótł śnieg zalegający w dolnej partii gór. Efekt wprost piorunujący! [WIDEO]

07-11-2017 23:55
Halny w Tatrach Fot. Rafał Raczyński / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Kilka dni temu do Tatr zawitał halny. Wiatr niesie ze sobą ciepłe powietrze. Niestety halny często powoduje zniszczenia, a niekiedy doprowadza do tragicznych wypadków. Niekiedy jednak efekty jego działania są naprawdę niesamowite.

Wiatr halny powstaje wtedy, gdy po południowej stronie Tatr występuje tzw. układ wysokiego ciśnienia, zaś po północnej niskiego. Powietrze przemieszczające się z południa w kierunku północnym początkowo się wznosi, zaś później opada. Mogą powstawać wówczas niezwykłe efekty.

Statystycznie halny wieje z prędkością około 100 km/h, jednak rekordowe podmuchy dochodzą nawet do 300 km/h. Ten fakt odnotowano w 1968 roku.

Koniecznie przeczytaj: Przerażające lądowanie polskiego samolotu. Szybka reakcja pilota w walce z silnym wiatrem [WIDEO]

Czytaj też: Kasprowy Wierch zasypany przez śnieg. Zdjęcia i film z obserwatorium robią furorę w sieci [foto+wideo]

Jak twierdzą górale, wiatr ten wpływa także na zmianę samopoczucia wśród lokalnych mieszkańców zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Halny jest bardzo korzystnym zjawiskiem dla szybowników. Pozwala im osiągać znacznie lepsze wysokości. Wszystko dzięki powstałej wówczas ,,fali”, która ułatwia im nabieranie lepszej trajektorii lotu. Rekord wysokości przelotu szybowcem nad Tatrami należy do Stanisława Józefczaka, który w 1966 osiągnął pułap 12 560 m.

Przed kilkoma dniami pojawienie się halnego w Tatrach doprowadziło m.in. do tego, że nie ma już śladu po ostatnich opadach śniegu, który zalegał dotychczas w najniższych partiach gór.

Poniżej prezentujemy niezwykłe nagranie zarejestrowane 5 listopada, na którym widać jak halny wymiótł zalegający śnieg:

Warto przeczytać: W Arabii Saudyjskiej spadł śnieg. Mieszkańcy mają zakaz… lepienia bałwanów

Podziel się