Szukaj

Niemiecki kardynał Gerhard Müller o naszym kraju. „Polskę trzeba podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła” [wideo]

07-08-2018 18:19
Kardynał Gerhard Muller Fot. SpesTV Radio Nadzieja / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller podczas niedawnego wywiadu dla Radia Nadzieja z prawdziwym szacunkiem wypowiedział się o bohaterstwie Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim. Ponadto zaapelował do przedstawicieli UE, by ci uszanowali suwerenność naszego kraju.

W trakcie rozmowy kardynał Müller wyraził swój szacunek dla powstańców warszawskich:

Podziwiam ludzi, którzy wtedy podnieśli polską flagę i zaczęli powstanie przeciwko niemieckiej okupacji. 

Niemiecki duchowny podkreślił również, że w nasz kraj ma wyjątkowe tradycje wolnościowe i demokratyczne, o czym świadczą kolejne zrywy narodowe, do których dochodziło na przestrzeni dziejów:

Naród polski na przestrzeni wieków zawsze występował przeciwko najeźdźcy. Mimo tego, że w Powstaniu Warszawskim nie udało się pokonać okupanta i może z pozoru wydawać się, że była to walka bezsensowna, to jednak wpisuje się ona w kontynuację tych bohaterskich zrywów wolnościowych.

Koniecznie przeczytaj: Działacze KOD postanowili „duchowo” połączyć się z Unią Europejską. Miało być poważnie, wyszło jak zwykle. Zobacz nagranie [WIDEO]

Czytaj też: Unijny komisarz o problemie masowej migracji: „Unia Europejska jest zbyt biała, więc trzeba przyjmować kolejnych uchodźców”

Kardynał Müller przypomniał również, że polski naród często padał ofiarą międzynarodowej polityki, dlatego też musiał niejednokrotnie bronić swojej wolności: 

Polska musiała na przestrzeni dziejów wielokrotnie walczyć o swoją wolność, ponieważ była ofiarą międzynarodowej polityki. Celem działania Trzeciej Rzeszy było zniszczenie polskiej tożsamości narodowej i eksterminacja narodu polskiego i sądzę, że to właśnie Polska, pośród wszystkich europejskich krajów, musiała najwięcej uczynić dla wolności i demokracji.

Niemiecki duchowny wspomniał również o fakcie, iż Polska podczas II wojny światowej musiała walczyć o swoją godność z mocarstwami, które dążyły do jej zupełnego zniszczenia:  

Powstanie Warszawskie było ukierunkowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, ale trzeba pamiętać też, że za rzeką stali Sowieci. Celem jednych i drugich była zagłada polskiej tożsamości. Trzeba tu wspomnieć również o 20 tysiącach pomordowanych w Katyniu polskich obywateli. Taka totalitarna logika, zaprogramowana na zagładę, nie jest do zaakceptowania.

Podczas wywiadu kardynał Müller zaapelował również do unijnych polityków, by ci z większym szacunkiem traktowali nasz kraj:

Oczekuję, iż przedstawiciele Unii Europejskiej będą w pełni respektować polską demokrację i wolność. Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła.

Warto przeczytać: Europoseł z Holandii chciał, aby Unia Europejska brała przykład z krajów Grupy Wyszehradzkiej w kwestii uchodźców. Teraz może dostać karę za „islamofobię” [wideo]

Podziel się