Szukaj

Nie żyje Jan Olszewski. Były premier miał 89 lat

08-02-2019 11:47
Jan Olszewski Fot. TV Republika Kalendarz Hist. / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Wczoraj w godzinach wieczornych w szpitalu na Szaserów zmarł Jan Olszewski. Były premier, poseł i adwokat miał 89 lat.

Wiadomość o śmierci Olszewskiego przekazał PAP Antoni Macierewicz. Na Twitterze poinformował o tym także Jack Kurski, prezes TVP.

Jan Olszewski, Premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów po II WŚ nie żyje. Odszedł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na Szaserów Panie Premierze odpoczywaj w pokoju

- napisał Kurski.

Koniecznie przeczytaj: Te słowa będą pamiętane jeszcze długo. Historyczne wystąpienie Jana Olszewskiego [wideo]

Czytaj też: Wałęsa atakuje zmarłego Olszewskiego. Sam przedstawia się w roli bohatera. Miażdżące odpowiedzi internautów

„Super Express” ustalił, że Olszewski trafił do kilka tygodni temu, kiedy zemdlał w domu.

W listopadzie ubiegłego roku były premier również przebywał w szpitalu. Miał problemy z sercem. W kwietniu 2011 r. przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory rzadziej udzielał się politycznie.

Jan Olszewski urodził się w 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. W czasach okupacji był łącznikiem Szarych Szeregów. W 1953 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, następnie w Zakładzie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

W czasach PRL był obrońcą działaczy opozycyjnych. Został zawieszony za obronę studentów zaangażowanych w manifestacje marcowe. Występował też jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki.

Pod koniec lat 80. współtworzył Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako ekspert strony solidarnościowej.

W 1991 r. wyznaczony premierem, ale stracił stanowisko w wyniku pamiętnej „nocy teczek” 4 na 5 czerwca 1992 r. Olszewski pełnił później funkcję doradcy Lecha Kaczyńskiego. W 2007 r. został szefem komisji weryfikacyjnej WSI.

W 2009 r. od ówczesnego prezydenta Lech Kaczyńskiego otrzymał Order Orła Białego.

Warto przeczytać: To nagranie mówi wszystko. Tak Kuroń komentował obalenie rządu Olszewskiego [wideo]

Podziel się