Szukaj

Nie będzie kar finansowych dla Polski za nieprzyjmowanie uchodźców

20-06-2017 12:07
Guenther Oettinger, komisarz Komisji Europejskiej Fot. Jacques Griessmayer / wikipedia / CC BY 3.0
Podziel się

Unijny komisarz przyznał, że konstrukcja finansów Unii Europejskiej nie daje możliwości odebrania środków za „nieprzestrzeganie zasad”. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości może się to zmienić.

Günther Oettinger, komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że Komisja Europejska nie ma prawnej możliwości ukarania Polski za odmowę relokacji uchodźców poprzez wstrzymanie wypłat unijnych funduszy.

Niedawno Komisja Europejska zagroziła Polsce, Węgrom i Czechom karami finansowymi za odmowę relokacji uchodźców. Sugerowano, że może chodzić o wstrzymanie wypłaty unijnych środków.

Koniecznie przeczytaj: Komisja Europejska chce zapłacić Włochom, żeby nie zamykali portów przed imigrantami

Czytaj też: Niemiecki dziennik: Komisja Europejska chce wprowadzić euro we wszystkich krajach UE

Okazuje się jednak, że nie ma takiej prawnej możliwości, co zresztą już wcześniej zauważali przedstawiciele polskiego rządu.

Unijne fundusze są oparte na funkcjonujących już wieloletnich ramach finansowych i nie ma powiązania między wypłatami pieniędzy z polityki spójności czy funduszy strukturalnych a nieprzestrzeganiem pewnych zasad – przyznał Oettinger.

Nie wyklucza jednak, że sankcje mogłyby dosięgnąć Polskę w dalszej przyszłości. Jednak ewentualne wstrzymanie wypłat dla Polski nie nastąpi wcześniej, niż w unijnej perspektywie budżetowej po 2020 roku.

Warto przeczytać: Martin Schulz znowu atakuje Polskę. Chce kar finansowych

Podziel się