Szukaj

Neobanderowiec z partii Swoboda zaproszony na spotkanie przez bibliotekę w Kolbuszowej

11-10-2016 12:29
Borys Humeniuk, pisarz, członek partii Swoboda Fot. Mykola Vasylechko / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Według informacji portalu lokalnie24.com w piątek 14 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej (Podkarpacie) miało odbyć się spotkanie z ukraińskim pisarzem Borysem Humeniukiem. Karol Wesołowski, regionalny historyk ujawnił, że zaproszony przez bibliotekę gość to członek neobanderowskiej partii Swoboda.

Janusz Radwański, który odpowiada za organizację wydarzenia na swoim Facebooku przedstawił Humeniuka jako ukraińskiego pisarza, prozaika i żołnierza walczącego z separatystami we wschodniej Ukrainie.

Z kolei historyk, Karol Wesołowski „uzupełnił” te informacje, pisząc na swoim facebookowym profilu, że Humeniuk to także członek narodowo-socjalistycznej partii Swoboda, która znana jest ze swojej gloryfikacji Bandery i zbrodniarzy UPA. Wesołowski ironicznie odniósł się do planowanego wydarzenia i napisał: (…) spotkanie z nim może być okazją do porozmawiania na temat najnowszej historii Ukrainy.

Koniecznie przeczytaj: Ukrainiec z nazistowską flagą na plecach. Zdjęcia zostało zrobione przez niemieckiego dziennikarza dokładnie w 74 rocznicę powstania UPA

Czytaj też: Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

Niedługo po tym wpisie Radwański usunął swój post z Facebooka, nie wiadomo jednak, czy samo spotkanie z ukraińskim „poetą” zostało odwołane.

 

Warto przeczytać: Czy Bandera zostanie pochowany w „Panteonie Bohaterów” na Ukrainie?

Podziel się