Szukaj

Najważniejsze jednostki wojskowe w kraju będą znowu ochraniane przez żołnierzy

14-10-2016 13:31
Żołnierze Wojska Polskiego podczas defilady
Podziel się

Od przyszłego roku najlepiej obsadzone i najważniejsze jednostki wojskowe w kraju mają być pilnowane nie przez prywatne firmy ochroniarskie, ale przez zawodowych żołnierzy - podaje „Polska The Times”, która powołuje się na informacje uzyskane w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Ochroną strategicznych obiektów wojskowych mają zajmować się „pododdziały jednostek wojskowych w ramach szkolenia programowego (zajęcia: ochrona i obrona obiektów wojskowych)”. Kilkanaście lat temu żołnierze także pilnowali jednostek wojskowych, z tym, że byli to wtedy poborowi.

W chwili obecnej przez żołnierzy ochraniane są tylko najważniejsze obiekty wojskowe (w tym celu powołano specjalną formację - Pułk Ochrony). Przeważnie usługi tego typu wykonywane są przez prywatne SUFO – Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne. Do niedawna takie rozwiązane sprawdzało się, gdyż pozwoliło zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy w związku z niższymi kosztami zatrudnienia pracowników z zewnątrz.

Koniecznie przeczytaj: Wojsko zapłaci transseksualistom za zmianę płci!

Czytaj też: Decyzją Macierewicza wojsko użyczy lokal... Teatrowi Żydowskiemu

W ostatnich latach jednak prywatne usługi ochroniarskie zaczęły być coraz większym obciążeniem dla budżetu, m.in. w wyniku „ozusuwania” umów-zleceń (w takiej formie zazwyczaj zatrudniani są ochroniarze) oraz w wyniku faworyzowania w państwowych przetargach firm, które gwarantują swoim pracownikom umowę o pracę.

Warto przeczytać: Polscy żołnierze dostaną nowe nieśmiertelniki. Znajdą się na nich: imię, nazwisko, PESEL, grupa krwi oraz... wyznanie

Podziel się