Szukaj

Naczelny rabin Polski Martin Schudrich wystąpił w niemieckiej telewizji. „Żydzi w Polsce doświadczają nowej fali antysemityzmu” [wideo+foto]

03-04-2018 21:25
Naczelny Rabin Polski Fot. Adrian Grycuk / wiikmedia.com / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

Niemiecka telewizja Deutsche Welle wyemitowała zwiastun wywiadu z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem. W opublikowanym fragmencie możemy usłyszeć m.in. o rosnącym antysemityzmie wśród Polaków, którzy mają przyjmować podobne postawy jak w 1968 roku.

Co warto podkreślić już na wstępie, Deutsche Welle opublikowany zwiastun wywiadu opatrzyła następującym komentarzem:  

Żydzi w Polsce doświadczają nowej fali antysemityzmu. Powodem jest nowe prawo negujące polski współudział w nazistowskich zbrodniach.

Rabin Michael Schudrich w udzielonym wywiadzie m.in. cytuje przykłady antysemickich wypowiedzi Polaków, którzy jego zdaniem naciskają na Żydów, by wyjeżdżali z kraju:

Koniecznie przeczytaj: „Żydzi w Europie powinni mieć prawo do noszenia broni”. Rabin domaga się specjalnego traktowania dla Żydów i wywiera presję na UE

Czytaj też: Rosyjska firma oskarżona o antysemityzm. Lody „Ubogi Żyd” weszły na rynek z jeszcze bardziej kontrowersyjnym hasłem reklamowym

Jesteśmy w nowej sytuacji. Słyszymy słowa, których nie słyszeliśmy od 1968 roku. To dokładnie 50 lat. Nie ma dla was miejsca w Polsce. Mam nadzieję, że wyjedziecie do Izraela.(...) Zero tolerancji dla antysemityzmu. Wiemy do czego on prowadzi. Już raz go tutaj w Polsce widzieliśmy. Dzisiaj, w 2018 roku, nie ważne czy pochodzimy z prawicy, lewicy, czy centrum, nie będziemy tolerować antysemityzmu.

Jak informuje DW, naczelny rabin Polski ponadto zwraca również uwagę na to, że nowa fala antysemityzmu jest spowodowana niedawno przyjętą nowelizacją ustawy o IPN. W swoim komentarzu niemiecka telewizja dodaje także, iż wielu Żydów zgadza się z opinią, że nowo wprowadzone prawo ma wybielić polską historię i ograniczyć wolność słowa. 

To wystąpienie rabina Schudricha skomentował m.in. publicysta portalu „Do Rzeczy” Marcin Makowski, który przypomniał, że jeszcze stosunkowo niedawno przywódca duchowy Żydów w Polsce zapewniał, że w naszym kraju czuje się jak u siebie w domu.

Według @dw_polski, Żydzi w PL doświadczają fali antysemityzmu. Wszystko przez prawo, które "neguje polskie współsprawstwo w nazistowskich zbrodniach". Aha. Opowiada rabin Schudrich, który niedawno na spotkaniu z PAD (słyszałem osobiście), mówił, że w Polsce czuje się jak w domu.

Warto przeczytać: Rabin uznał telefony komórkowe za „symbol zła” – kazał więc wrzucać je do ogniska. Efektem była eksplozja i kilkudziesięciu rannych [wideo]

Podziel się