Szukaj

Naczelny rabin Polski martwi się o przyszłość społeczności żydowskiej w naszym kraju. „Coraz więcej młodych Żydów myśli o opuszczeniu Polski”

12-02-2018 20:06
Naczelny Rabin Polski Fot. Adrian Grycuk / wiikmedia.com / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

W brytyjskim dzienniku „The Guardian” opublikowano artykuł warszawskiego korespondenta Chrisa Davies’a, który postanowił opisać obecną sytuację Żydów mieszkających w Polsce. Tekst ma dość stronniczy charakter, co potwierdzają tezy autora, sugerującego, że wraz z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN wiele osób obawia się eskalacji incydentów antysemickich. Dramaturgii tekstu dodał również naczelny rabin Polski, który w swoim komentarzu stwierdził, że coraz więcej młodych Żydów myśli o wyjeździe z kraju.

Michale Schudrich w swoim komentarzu dla dziennika „The Guardian” uważa, że obecna napięta sytuacja w Polsce związana z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN sprawia, że wśród wielu młodych polskich Żydów pojawia się myśl o emigracji:  

W ostatnim tygodniu słyszałem częściej niż kiedykolwiek wcześniej, że coraz więcej młodych Żydów myśli o opuszczeniu Polski. Pytają dosłownie: „Rabbi, czy czas wyjechać? To wyzwanie dla polskiego rządu: niektórzy z jego obywateli nie czują się komfortowo w swoim kraju.

Koniecznie przeczytaj: Naczelny rabin Polski o nowelizacji ustawy o IPN: To nie jest fałszowanie historii. Nie ma „polskich obozów zagłady”

Czytaj też: Naczelny rabin Ukrainy zaapelował, aby izraelskie władze „ukarały” Polskę. W wystosowanej prośbie posłużył się kłamliwymi twierdzeniami

Naczelny rabin Polski w swojej wypowiedzi dla tego brytyjskiego medium przyznał również, że jeżeli w Polsce sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu, to sam zdecyduje się na opuszczenie kraju, ale jak dodał w tym momencie nie ma do tego wystarczających powodów: 

Mówię im, że to czas walki. Jeżeli nadejdzie taka chwila, że w tym kraju nie będę mógł mówić prawdy z obawy o trafienie do więzienia, to z niego wtedy wyjadę. Ten czas jednak nie nadszedł i będę walczył z całego serca i duszy, aby nigdy do tego nie doszło. 

Swoje obawy o rzekome zagrożenie dla społeczności żydowskiej mieszkającej w Polsce wyraziła również dyrektor warszawskiego biura American Jewsih Committee, Agnieszka Markiewicz, która stwierdziła, iż jej zdaniem, wieloletnie działania prowadzone na rzecz przyjaźni polsko-żydowskiej mogą zostać teraz zaprzepaszczone:

Wiele osób po stronie żydowskiej mówi teraz, że to nie był uczciwy proces i czują się oszukani. Ale to nie była sztuczka! To było prawdziwe. Polska wykonała ogromną pracę, ale teraz istnieje ryzyko, że dojdzie do zatuszowania.

W niedzielę w programie „Faktach po Faktach” dodała również, że co prawda problem antysemityzmu jest obecny w całej Europie, jednak ważne jest, aby w Polsce także zaczęto przyznawać, że ten problem istnieje i niewątpliwie zaczyna rosnąć. W swojej wypowiedzi, Agnieszka Markiewicz także pochwaliła polskie władze, które, jak powiedziała, stanowczo potępiają incydenty o charakterze antysemickim: 

Nie ma kraju w Europie, czy poza nią, który byłby wolny od antysemityzmu.Przyznanie się, że w Polsce antysemityzm istnieje i że mamy z nim problem, to nie jest potępienie Polski. Bardzo ważne są takie deklaracje i słowa potępienia antysemityzmu jakie słyszymy z ust pana prezesa Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego, czy prezydenta Dudy, ale za tym muszą iść konkretne czyny. My musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby zacząć sobie z tym antysemityzmem, który niewątpliwie rośnie, radzić.

 

Warto przeczytać: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Podziel się