Szukaj

Naczelny rabin Polski o nowelizacji ustawy o IPN: To nie jest fałszowanie historii. Nie ma „polskich obozów zagłady”

06-02-2018 09:59
Naczelny Rabin Polski Fot. Adrian Grycuk / wiikmedia.com / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

W poniedziałek, goszczący w programie „Kropki nad i” naczelny rabin Polski, Michael Schudrich pozytywnie ocenił uchwaloną przez parlament nowelizację ustawy o IPN. W trakcie rozmowy odniósł się również do obecnie napiętych stosunków polsko-izraelskich.

Podczas programu, goszczący w studiu rabin, został zapytany o własną ocenę nowelizacji ustawy o IPN, która ma obecnie zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników twierdzących usilnie, że jest ona próbą „fałszowania historii”. Michael Schudrich odpowiedział na to pytanie następującymi słowami:

Są ludzie, którzy mówią tak, są tacy, co mówią nie. Ja mówię: nie. Ale jest problem. Ustawa musi być pisana w bardzo jasny sposób. Jeżeli ja dobrze rozumiem, to celem tej ustawy jest bronić dobrego imienia polskiego narodu. To bardzo dobre i ważne. Nie ma czegoś takiego jak polskie obozy zagłady, to fałszowanie historii. Z tym się mogę zgodzić. (...) Ale czy język tej nowej ustawy jest wystarczająco klarowny? Ustawa musi być klarowna.

Koniecznie przeczytaj: Naczelny rabin Polski martwi się o przyszłość społeczności żydowskiej w naszym kraju. „Coraz więcej młodych Żydów myśli o opuszczeniu Polski”

Czytaj też: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

W trakcie rozmowy naczelny rabin Polski został również poproszony o skomentowanie słów szefa izraelskiego MEN, który niedawno publicznie stwierdził, że polski naród jest odpowiedzialny za zbrodnie Holocaustu. Wówczas Schudrich wyjaśnił:

Musimy zrozumieć, co to znaczy naród polski. To problem językowy. (...) To ma znaczenie, czy wśród Polaków byli tacy, którzy współpracowali z Niemcami. Byli szmalcownicy. Ulmowie uratowali Żydów, ale stracili życie, bo były donosy. (...) W Polsce, jak w każdym kraju są i tacy, i tacy. (...) Jestem dumny, że w Polsce są naukowcy gotowi badać bolesne elementy historii.

Podczas wywiadu, naczelny rabin Polski przyznał, że jest już zmęczony słuchaniem kolejnych fałszywych informacji płynących zarówno ze strony Polski, jak i Izreala. Stwierdził również, że należy zrobić wszystko, by skutecznie przeciwdziałać wzajemnym fałszywym oskarżaniom:

Mamy obowiązek mówić prawdę i zwalczać kłamstwo, bez względu czy jest ze strony polskiej, żydowskiej czy innej. Jest dla mnie smutne, że muszę słuchać od tygodnia o dwóch stronach. (...) Musimy walczyć razem przeciwko kłamstwu, nieważne z której strony.

W trakcie rozmowy naczelny rabin Polski dokonał oceny obecnych stosunków polsko-izraelskich. Przyznał że niektóre reakcje na tę ustawę ze strony polityków izraelskich mogą być bezpośrednio związane z rozpoczynającą się w Izraelu kampanią przedwyborczą. Jednak jak dodał, obie strony są zobowiązane teraz do tego, by znaleźć znów wspólną nić porozumienia.

Warto przeczytać: Naczelny rabin Ukrainy zaapelował, aby izraelskie władze „ukarały” Polskę. W wystosowanej prośbie posłużył się kłamliwymi twierdzeniami

Podziel się