Szukaj

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił orędzie do narodu polskiego. „Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie” [WIDEO]

02-02-2018 12:14
premier Mateusz Morawiecki Fot. Kancelaria Premiera / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W czwartek premier Mateusz Morawiecki wygłosił telewizyjne orędzie do narodu, w którym odniósł się do kontrowersji wywołanych przyjęciem przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o IPN. W swoim wystąpieniu szef polskiego rządu wyraźnie zaznaczył, że nie było „polskich obozów śmierci” i należy o tym pamiętać.

W wygłoszonym do Polaków orędziu, premier przypomniał, że od wielu już lat nasz kraj stara się skutecznie ścigać i karać osoby, które negują prawdę o okrutnej zbrodni, jaką był Holocaust:  

Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem. Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata.

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Morawiecki rozwścieczył media oraz rząd w Izraelu. Zareagował nawet Benjamin Netanjahu: „Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu” [wideo]

Czytaj też: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje

W dalszej części swojego wystąpienia, szef polskiego rządu odniósł się do pojawiającego się już od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej tzw. „kłamstwa oświęcimskiego”, wedle którego uznaje się, że istniały „polskie obozy zagłady”:

Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców – i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom.(…) Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście.

Pod koniec swojego orędzia premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w okresie II wojny światowej zginęło 6 mln polskich obywateli, w tym 3 mln Żydów. I to właśnie z tego powodu szczególnie nasz kraj powinien bronić prawdy o Holokauście:

Holokaust był również niewyobrażalną polską tragedią. Wśród sześciu milionów polskich obywateli, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej, trzy miliony ludzi pochodziło ze społeczności polskich Żydów. To powoduje, że Polska jak żadne inne z państw Europy ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu.

Poniżej orędzie premiera Mateusza Morawieckiego:

Warto przeczytać: Fenomenalne wystąpienie Pawła Kukiza. Te słowa to najlepsza odpowiedź na kłamstwa izraelskich polityków oczerniających Polaków [WIDEO]

Podziel się