Szukaj

Morawiecki: „Trzeba nazwać tych zbrodniarzy. To nie byli naziści, kosmici nie wiadomo skąd. To byli Niemcy” [WIDEO]

27-11-2017 03:02
Mateusz Morawiecki Fot. Daga / Twitter / screen Twitter
Podziel się

„To Niemcy zgotowali ten los. Nie byli to żadni naziści, kosmici nie wiadomo skąd, to byli Niemcy” - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki na Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i nadzieja”, która odbyła się w niedzielę w Toruniu.

Konferencja została poświęcona Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Mateusz Morawiecki w zdecydowany sposób odniósł się do kwestii odpowiedzialności Niemiec za popełnione przez nich zbrodnie.

Mój przedmówca (wiceprzewodniczący parlamentu Izraela Yehiel Hilik Bar - red.) mówił parę razy o nazistach, ale - jak Szymon Wiesenthal powiedział: „Trzeba nazwać tych zbrodniarzy, bo zbrodniarze nie mogą spać spokojnie” i nie powinni spać spokojnie – zaznaczył.

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

Czytaj też: Mateusz Morawiecki wygłosił exposé w Sejmie. Nowy premier wskazał zadania swojego rządu [WIDEO]

To nie byli żadni naziści, kosmici nie wiadomo skąd, to byli Niemcy. To oni zgotowali ten los, na tej ziemi - dodał Morawiecki.

Wicepremier zwrócił uwagę, że niezwykle ważne są słowa używane w kontekście Holocaustu, ponieważ „pokrętna semantyka” zafałszowuje rzeczywistość. „Powinniśmy się tego wystrzegać” - podkreślił. Morawiecki przypomniał postać Jana Karskiego, który podróżował do Stanów Zjednoczonych, aby opowiedzieć o niemieckich zbrodniach.

On natrafił na mur obojętności w świecie wolnym, bogatym, który mógł coś zrobić. Prezydent Bush pożałował, że Amerykanie nie zbombardowali tych wszystkich linii kolejowych, którymi wozili Żydów do obozów koncentracyjnych – powiedział Morawiecki.

W czasie II wojny światowej Niemcy postanowili unicestwić Żydów, Polaków i inne nacje, ale znaleźli się sprawiedliwi, którzy potrafili się temu przeciwstawić - mówiła z kolei premier Beata Szydło.

Mocne słowa padły również z ust szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka:

Warto przeczytać: Morawiecki odbierze 500 plus na drugie dziecko? : „Pewnie tak by się dało. Porozmawiam o tym z rządem i PiS”

Podziel się