Szukaj

Premier Mateusz Morawiecki przyznał specjalną rentę Tomaszowi Komendzie. „Nic nie wynagrodzi cierpień, jakich doznał, ale sprawiedliwe państwo musi pomóc”

29-03-2018 13:25
Mateusz Morawiecki
Podziel się

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, niesłusznie skazany Tomasz Komenda otrzyma tymczasową rentę specjalną aż do momentu wypłacenia mu odszkodowania. Z informacji podanych przez PAP wynika, że będzie dostawał 4 tys. zł miesięcznie.

Już jakiś czas temu, pełnomocnik niesłusznie skazanego mężczyzny, znany prawnik i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o przyznanie Tomaszowi Komendzie specjalnej renty aż do momentu wypłacenia należnego mu odszkodowania. Jak w uzasadnieniu stwierdził, zwolniony z więzienia mężczyzna nie posiada obecnie własnych środków na utrzymanie.

Koniecznie przeczytaj: Niesłusznie skazany na więzienie Tomasz Komenda po 18 latach wyszedł na wolność. Łzy wzruszenia i dramatyczne słowa: „Myślałem, że mnie tam zabiją” [foto+wideo]

Czytaj też: Tomasz Komenda w czasie odsiadki został skazany za drugi gwałt, choć wszystkie dowody świadczyły o jego niewinności. Nawet ofiara go broniła

Złożony przez Zbigniewa Ćwiąkalskiego wniosek szybko trafił na biurko premiera Mateusza Morawieckiego. Już w czwartek, obecny szef rządu poinformował, że przychylił się do tej prośby i przyznał świadczenie dla Tomasza Komendy. Wyraźnie dodał przy tym, że jest świadomy tego, że żadne pieniądze nie są w stanie wynagrodzić cierpień, jakich doznał niesłusznie skazany człowiek, ale sprawiedliwe państwo powinno przynajmniej w taki sposób pomagać:

Nic nie wynagrodzi Panu Tomaszowi Komendzie cierpień, jakich doznał przez niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu. Ale sprawiedliwe państwo musi działać i musi mu pomóc. Podjąłem więc decyzję o przyznaniu Panu Tomaszowi renty specjalnej, do czasu aż uzyska odszkodowanie w sądzie.

Warto przeczytać: Tomasz Komenda wymienił osoby, którym zawdzięcza wolność. Padły też gorzkie słowa: „Ci, którzy nie zrobili nic, przyczepiają sobie teraz medale”

Podziel się