Szukaj

MON w pilnej potrzebie. Organizuje nowy przetarg na śmigłowce i do rozmów zaprasza… producenta Caracali. Francuzi odpowiadają

20-10-2016 17:25
Eurocopter EC-725 Caracal Fot. Laurent ERRERA / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach pilnej potrzeby operacyjnej ogłosiło, że zamierza kupić kolejne śmigłowce. Do rozmów zaproszono biorące udział w poprzednim przetargu podmioty, w tym Airbus Helicopters, producenta Caracali. Francuzi już zdążyli odnieść się do propozycji polskiego rządu.

We wtorek resort obrony zapowiedział, że dla polskiego wojska za miliard złotych zostaną zakupione nowe śmigłowce. Decyzja zapadła, po tym jak pilną potrzebę wyposażenia sił specjalnych w dodatkowe maszyny zgłosił tydzień temu dowódca operacyjny polskich sił zbrojnych.

Dzisiaj w Sejmie Antonii Macierewicz ogłosił, że MON zamierza kupić co najmniej 50 śmigłowców wielozadaniowych, pierwsze maszyny mają pojawić się w polskim wojsku w 2018 r.

Koniecznie przeczytaj: Zamiast francuskich Caracali produkowane w Polsce śmigłowce Black Hawk

Czytaj też: Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

Jeżeli chodzi o zamówienia na śmigłowce, one w sumie obejmują do 2022 r. co najmniej 50 śmigłowców. Nie zamykamy tej wielkości, ale co najmniej 50 śmigłowców zostanie dostarczonych polskiej armii. Co do tego nie ma wątpliwości. Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone w roku 2018 r. - mówił dzisiaj minister obrony.

Do wstępnych rozmów zostały zaproszone trzy podmioty biorące udział w poprzednim przetargu: PZL Mielec i Świdnik, a także firma Airbus, która wcześniej miała dostarczyć dla polskiego wojska Caracale. Przypomnijmy, że rozmowy w tej sprawie zostały zerwane, co wywołało niezadowolenie Francuzów i ochłodzenie w stosunkach Warszawa - Paryż.

Śledzimy z zainteresowaniem rozwój sytuacji – powiedział Guillaume Steuer z Airbus Helicopters w rozmowie z RMF FM. Przedstawiciel francuskiej firmy zaznaczył jednak, że „jest za wcześnie, by o tym rozmawiać i to komentować”.

Warto przeczytać: Decyzją Macierewicza wojsko użyczy lokal... Teatrowi Żydowskiemu

Podziel się