Szukaj

Miriam Shaded o obrzezaniu kobiet i stosunku muzułmanów do tego okrutnego procederu

05-12-2016 16:14
Miriam Shaded Fot. Miriam Shaded / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Miriam Shaded, która jest prezesem fundacji Estera postanowiła przypomnieć, czym jest obrzezanie kobiet oraz jaki stosunek do tego okrutnego procederu mają muzułmanie. W celu lepszego zobrazowania Shaded przygotowała ilustrację „specjalnie” dla mężczyzn.

Shaded, urodzona w polsko-syryjskiej rodzinie działaczka społeczna, tłumaczy, czym jest obrzezanie kobiet:

Jest ono częściowym lub całkowitym usunięciem łechtaczki (85% ankietowanych obrzezanych kobiet), czasem również warg sromowych mniejszych (15% ankietowanych obrzezanych kobiet). Na rysunku przedstawiłam, jak analogicznie ten zabieg wyglądałby u mężczyzn. Obrzezanie wiąże się z całkowitą UTRATĄ ODCZUĆ SEKSUALNYCH, traumą po torturach, bólem podczas seksu, bólem podczas oddawania moczu, bólem podczas miesiączkowania, bólem podczas siedzenia i chodzenia, cystami, infekcjami, zakażeniami, śmiercią i AIDS/HIV.

Koniecznie przeczytaj: Maroko: kontrowersyjny poradnik dla kobiet wycofany z emisji [WIDEO]

Czytaj też: Mleczko oskarżony o seksizm i szowinizm po opublikowaniu satyrycznego rysunku z podpisem „Molestowanie brzydkich kobiet powinno być karne łagodniej”

Shaded mówi też, jaka jest skala tego zjawiska:

Jak podaje World Health Organization na świecie jest ok 300 mln obrzeżanych kobiet. Nie dot. to jedynie Afryki, ale całej Azji Mniejszej i innych krajów. W Europie znajdziemy ok milion kobiet, którym brutalnie odebrano jeden z bardzo istotnych elementów szczęśliwego życia i szacuje się, że jest ok 700 tys. tym procederem zagrożonych.

Działaczka dodaje też, jak muzułmanie podchodzą do tego procederu:

Muzułmanie dokonują go jako prewencja przed przedślubnym wszeteczeństwem kobiety i zagwarantowanie jej poślubnej wierności.

Profesor Muhammed al.- Mussayar powiedział, iż w czasie powstawania islamu i przez kolejne 14 wieków wszyscy znawcy muzułmańskiego prawa potwierdzali, że tradycja obrzezywania kobiet jest zgodna z islamem. Nie byli jednak jednomyślni co do statusu względem jej prawa szariatu. Szafiicka szkoła, uważa je za obowiązkowe, hanbalicka za honorowe, a hanaficka i malikicka uważają, że obrzeżanie dla kobiet jest pożądane. Odwołanie do obrzeżania znajdziemy m.in. w Hadisie Sahih Al.-Bukhari rozd 62 „do czynności człowieczych należy (fitrah): obrzezanie, usuwanie owłosienia z miejsc intymnych oraz spod ramion, obcinanie paznokci i przycinanie wąsów” oraz wielu fatwach, których treści są analogiczne do wykładni szkół. Żadna, z tych szkół go nie potępiła. Z tekstów, które znalazłam i fatw obrzezanie jest co najmniej polecane przez islamską ideologię – wyjaśnia Shaded.

Obrzezanie kobiet to tortura, okaleczenie, amputacja – kończy Shaded.

Warto przeczytać: Islamski duchowny tłumaczy, jak... bić żonę. „Istnieje swoista etykieta kar cielesnych” [WIDEO PL]

Podziel się