Szukaj

„Nigdy nie będę prawdziwym Polakiem, ale w razie potrzeby będę walczył za ten kraj”. Zachwycony Polską Chorwat opowiada, dlaczego wyjechał ze Szwecji

14-11-2017 23:56
Darko Crncevic Fot. Darko Crncevic / twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Chorwat Darko Crncevic w wywiadzie udzielonym portalowi voiceofeurope.com opowiedział o swoim obecnym życiu w Polsce oraz o powodach, dla których zdecydował się zamieszkać w naszym kraju.

Dotychczas mieszkał ze swoją rodziną w Szwecji. Jak przyznał, nie czuł się tam komfortowo:   

Szwecja jest już w rozpadzie od dłuższego czasu. Szkoły są okropne, prosta pomoc medyczna trwa długo, przemoc rośnie na każdym poziomie i po prostu nie rozpoznaję kraju, w którym dorastałem. Czułem się zupełnie samotny, mówiąc o tym, co dzieje się w Szwecji. Na imprezie prawie wszyscy myślą tak samo, ale oficjalnie jesteś praktycznie sam. Ludzie boją się mówić o tym głośno, ponieważ ci, którzy to robią, są nazywani rasistami lub populistami.To bardzo niepokojące.

Koniecznie przeczytaj: Szwecja: politycy chcą likwidacji własnego państwa. Apelują o utworzenie „Europejskiej Federacji”

Czytaj też: „Siadaj ku*wo!” okazało się fejkiem. Tymczasem TVN zdążył już nakręcić wywiad z... „poszkodowaną” [WIDEO]

W niniejszej rozmowie został poproszony o wskazanie różnic pomiędzy naszym krajem i Szwecją. Opowiedział o nich w następujący sposób:

Jest wiele różnic. Po pierwsze, dla Polaków ważna jest kultura i historia. Są dumni ze swojego dziedzictwa. To nie jest normą w Szwecji. Bycie "dumnym Szwedem" oznacza bycie rasistą. (...) Ważne jest, aby pamiętać o historii. Takie postępowanie nie jest popularne w Szwecji. Sam dopiero teraz wiem, dlaczego to takie ważne. Nigdy nie będę prawdziwym Polakiem, ale w razie potrzeby będę walczył za ten kraj.

W dalszej części rozmowy podzielił się swoimi wrażeniami związanymi z codziennym życiem w naszym kraju:

W Polsce ludzie mówią jak dorośli. Nawet o trudnych tematach. Po moim pobycie w Szwecji jest to wciąż surrealistyczne. Dyskusja jest tutaj zupełnie inna: ludzie nie boją się mówić. Jednocześnie NAPRAWDĘ jest dziwnie - żyję tutaj - a potem słucham, lub czytam szwedzkie media i to, co mówią o Polsce. Jest tu o wiele lepiej i jest to rodzaj zazdrości wyrażanej przez byłą – jakże chwalebną - Szwecję. (…) Polska rozwija się szybko. To niesamowite, że mogę być częścią tego zjawiska. Trwa wiele inwestycji i czuję się tak samo, jak w Szwecji, kiedy zaczynała się era IT, wtedy wszystko było możliwe. Łatwo można tutaj znaleźć ludzi z dużymi umiejętnościami i prawdziwym charakterami. (…) Wszędzie jest tutaj bezpiecznie, gdyż żadne gangi nie krążą po ulicach. Czymś niesamowitym jest patrzenie na to, jak młodzi witają się nawzajem na ulicy. Możesz wyjść przed 3 w nocy, a potem iść do domu. (…) Tutaj ludzie są bardzo przyjaźni i otwarci. Czuję się naprawdę wzruszony tym, w jaki sposób nas tu przyjęto.

Chorwat Darko Crncevic w trakcie wywiadu również bardzo docenił polskie jedzenie:

A jedzenie .... Po prostu wow. Uważaj kiedy, jeśli kogoś odwiedzasz. To łatwo można dać się ponieść emocjom i zjeść za dużo. Wiem, bo musiałem trochę zwiększyć swoje możliwości. Nie można było jeść mniej. Jedzenie jest tutaj zbyt dobre.

Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.

Warto przeczytać: „W Polsce mamy apogeum nazizmu”. Skandaliczna wypowiedź przedstawiciela lewicy spotkała się z ostrą reakcją starszej kobiety [WIDEO]

Podziel się