Szukaj

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” wypowiedział się na temat rządów PiS-u. „Teraz w Polsce wszystko jest możliwe, nawet Majdan”

09-05-2018 12:15
Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Fot. Heinrich-Böll-Stiftung / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” podczas niedawnego wywiadu dla ukraińskiej gazety „Wysoki zamek” wypowiedział się na temat rządów polityków Prawa i Sprawiedliwości. Podczas rozmowy dziennikarz otwarcie przyznał, że być może niektórzy z nich są na usługach rosyjskich służb. Jak stwierdził, w takiej sytuacji nie można wykluczać, że dojdzie do kolejnych prób obalenia rządu.

W trakcie rozmowy Adam Michnik stwierdził, że obecnie zarówno Polska, jak i Węgry ulegają procesowi putynizacji. Objawia się to, jego zdaniem, rządami jednej partii nie zwracającej uwagi na poglądy i pomysły innych formacji politycznych:

W Polsce, podobnie jak na Węgrzech, następuje powolny proces putinizacji, przyjmuje się putinowski sposób myślenia. Oznacza to, że stopniowo przekształca się kraj w kierunku systemu jednopartyjnego, cała reszta jest odrzucana i marginalizowana, jak to jest obecnie. Mamy do czynienia z przekształceniem państwa prawa w państwo partii i nomenklatury.

Koniecznie przeczytaj: „Gazeta Wyborcza” zapytała swoich czytelników o to, czy są dumni z bycia Polakami. Wyniki sondy okazały się wyjątkowo niepokojące [foto]

Czytaj też: Polityk Platformy Obywatelskiej zdradził, za co należy pochwalić Prawo i Sprawiedliwość. Niespodziewany komplement dla rządu z ust przeciwnika

Podczas wywiadu redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odniósł się również do sprawy katastrofy smoleńskiej i działań Antoniego Macierewicza w tej sprawie. Jak powiedział, nie zdziwiłby się gdyby okazało się, że był on agentem FSB. Dodał również, że oskarżanie Putina i Donalda Tuska o przeprowadzenie zamachu na Lecha Kaczyńskiego jest czymś niedorzecznym:

Putin szybko zatrudnia idiotów za pomocą FSB. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że jednym z nich jest Antoni Macierewicz: „minister wojny”, naczelny kapłan „religii smoleńskiej”, której wyznawcy przekonują, że Putin razem z Tuskiem zamordowali Lecha Kaczyńskiego. To absolutny idiotyzm. Putin i tak zrobił wiele złego: Czeczenia, Gruzja, Krym, Donbas. Po co dodawać kolejne zbrodnie, których nie popełnił?

Adam Michnik przyznał także, iż w obecnej trudnej sytuacji nie sposób wykluczyć kolejnych prób obalenia rządu PiS-u, nawet poprzez Majdan:

Przez demokratyczne wybory, ale obecnie w Polsce wszystko jest możliwe, nawet Majdan.

 

Warto przeczytać: Leszek Miller bezlitośnie ocenił Zjednoczoną Opozycję. Polityk zdradził, co takiego ma Prawo i Sprawiedliwość, czego nie mają PO i Nowoczesna [wideo]

Podziel się