Szukaj

Mec. Joanna Modzelewska o amerykańskiej ustawie 447: „Roszczenia środowisk żydowskich są nieuprawnione”. Wyjaśnienie jest niezwykle proste [WIDEO]

09-02-2018 18:19
Mec. Joanna Modzelewska o roszczeniach Żydów Fot. Telewizja wPolsce / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W grudniu ubiegłego roku amerykański Senat zaaprobował jednogłośnie projekt ustawy 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), która upoważniła Departament Stanu USA do czynnego wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w celu odzyskania majątków, które nie mają spadkobierców. Jak się jednak okazuje, z prawnego punktu roszczenia środowisk żydowskich są po prostu nieuzasadnione.

W programie „Wywiad Gospodarczy” emitowanym w telewizji wPolsce.pl prawnik Joanna Modzelewska stwierdziła, że roszczenia środowisk żydowskich wsparte przez Senat ustawą 447 są po prostu nieuzasadnione, a co więcej, także niezgodne z polskim prawem:

Rozumiem, że te organizacje chcą coś dla siebie zdobyć. Natomiast rząd polski ma ogromne pole do działania i musi wytłumaczyć te proste, ja to nazwę kolokwialnie, łopatologiczne przepisy, że tak wygląda spadkobranie.

Koniecznie przeczytaj: W czasie programu na żywo padły krytyczne słowa o uprzywilejowanej pozycji Żydów w Polsce. Wtedy doszło do awantury. „W momencie, gdy pada publiczne info o ustawie 447 w USA”

Czytaj też: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Mecenas Joanna Modzelewska wyjaśniła, że w tych kwestiach spadkobrania obowiązuje prawo polskie, a ono przed wojną było znacznie bardziej „restrykcyjne” niż obecnie. Na przykład, jeżeli ktoś wówczas nie sporządził testamentu i nie miał bliskich, którzy mogliby dziedziczyć nieruchomości i ruchomości, to w takiej sytuacji wszystko przechodziło na Skarb Państwa.

W dalszej części rozmowy prawniczka przypomniała, że prawo dziedziczne jest wszędzie takie samo, także w Stanach Zjednoczonych. To twierdzenie zobrazowała następującym przykładem:

Gdyby Polak w dniu dzisiejszym, mając polski paszport, kupiłby nieruchomość w Hiszpanii i tak niefortunnie by się zdarzyło, że cała rodzina, łącznie z nim, zginęłaby w wypadku, nieruchomość w Hiszpanii nie przechodzi na innego Polaka, jeżeli nie był spisany testament i spadkobierca. Dziedziczy wtedy skarb państwa. I to jest normalne i tak jest wszędzie.

Podczas wywiadu mecenas Joanna Modzelewska zwróciła również uwagę na absurdalność amerykańskiej ustawy 447, której zastosowanie naruszyłoby obowiązujące w tych sprawach spadkowych polskie przepisy prawne:

To nie jest kwestia porozumienia między rządami. To nie jest kwestia przepisów międzynarodowych. Dlatego nasze prawo mówi wprost jaka jest sytuacja. Gdyby chcieć stosować, to co chcą zastosować Amerykanie, to w takiej sytuacji można by było powiedzieć: „No to jeżeli zginął w Oświęcimiu Polak, który był katolikiem to niech dziedziczy to Kościół Katolicki. A jak był prawosławny to kościół prawosławny. A jak był ewangelikiem to kościół ewangelicki”.

Poniżej cały wywiad:

Warto przeczytać: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Podziel się