Szukaj

Mateusz Morawiecki wygłosił exposé w Sejmie. Nowy premier wskazał zadania swojego rządu [WIDEO]

12-12-2017 19:31
Mateusz Morawiecki, exposé w Sejmie
Podziel się

Mateusz Morawiecki wygłosił dzisiaj w parlamencie exposé, w którym wskazał najważniejsze punkty swojego programu. Obecnie w Sejmie trwa debata. Po niej odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu.

Już niemal na samym początku swojego exposé premier zaznaczył, że rząd będzie kontynuował szeroką politykę socjalną:

Rząd na czele którego staję i kierunek jego działania jest ten sam. Te same są też drogowskazy i wartości. Jest to rząd kontynuacji, który będzie wspierał polskie rodziny. Będziemy kontynuowali nasze programy społeczne. Co więcej będziemy je rozwijali i wzmacniali. Kwitnąca gospodarka się gwarantem prowadzenia szczodrej polityki społecznej.

Koniecznie przeczytaj: Dziennikarka TVN zapytała, dlaczego Wałęsa nie został wymieniony w exposé jako człowiek wolności. Otrzymała miażdżącą ripostę [WIDEO]

Czytaj też: Zaskakujące zachowanie Jarosława Kaczyńskiego. Podczas exposé zaczął… przesyłać „buziaki” [WIDEO]

Pojawiło się także odwołanie do polskiej historii i tożsamości. Nasze dzieje to jedna z najbardziej inspirujących opowieści świata. Za tą historią wielcy bohaterowie. (..) Świat powinien lepiej docenić naszą walkę o wolność - mówił Morawiecki, który wskazał na takie postacie jak „Inka”, Ryszard Kowalczyk czy Anna Walentynowicz.

Przechodząc do gospodarki Morawiecki stwierdził, że chce realizowania przez Polskę „ambitnej” polityki, która pozwoli nam konkurować z krajami Zachodu. Dodał, że nie jest ani zwolennikiem państwa minimum, ani nadmiernej biurokracji.

Państwo wraca do gry na poważnie, do przedsiębiorczych przedsiębiorców, dołącza przedsiębiorcze państwo. (…) Trzeba zaleźć złoty środek między państwem minimum, które opuszcza swoich obywateli, a ociężałym państwem biurokratycznym. Nie chcemy ani jednego, ani drugiego - mówił.

Odbudowa przemysłu będzie jednym z ważniejszych zadań na drugą część kadencji – zaznaczył Morawiecki. Dodał, że Polska nie zamierza rezygnować z węgla jako podstawy energetyki.

Chwilę później wskazał na konieczność rozbudowy dróg szybkiego ruchu – ekspresowych i autostrad. Brakuje Via Carpatia. Brakuje S6, S7 i S1. Będziemy je budować – mówił premier.

Morawicki zapowiedział też, że „sztandarowym” programem rządu będzie też budowa miliona tanich mieszkań.

Premier zajął także stanowisko względem polityki Unii Europejskiej:

Teraz waży się przyszłość projektu europejskiego. My nie chcemy Europy dwóch prędkości. Nie zgadzamy się na dzielenie krajów członkowskich na lepsze i gorsze – oświadczył.

Morawiecki wskazał też główne założenia polityki zagranicznej:

W ostatnich dwóch latach znacząco poprawiliśmy bezpieczeństwo Polski. Dążymy teraz do harmonizacji działań NATO i Unii Europejskiej. NATO jest i będzie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone naszym największym sojusznikiem – powiedział.

Całe exposé na nagraniu poniżej:

Warto przeczytać: Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

Podziel się