Szukaj

Marek Jakubiak przypomina niewygodne dla Izraela fakty: „Znamy przykłady Żydów, którzy denuncjowali swoich współbraci za pieniądze” [wideo]

19-02-2018 18:08
Marek Jakubiak w radiu Trójka Fot. polskieradio.pl / polskieradio.pl / screen
Podziel się

Marek Jakubiak był gościem Trójki Polskiego Radia. Podczas rozmowy poruszono kwestię ostatniego konfliktu Polski z Izraelem. Poseł Kukiz’15 swoimi wypowiedziami wielokrotnie przypomniał dość niewygodne dla strony izraelskiej wydarzenia historyczne.

Konflikt Polski z Izraelem rozpoczął się od momentu nowelizacji ustawy o IPN. Następnie prawdziwą medialną burzę wywołały słowa premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji w Monachium:

Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy – powiedział polski premier.

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO przekonywał, że Polacy mordowali Żydów. Marek Jakubiak nie wytrzymał, przypomniał pewne fakty [WIDEO]

Czytaj też: Podczas programu na żywo Joanna Scheuring-Wielgus zapomniała, jak nazywa się Marek Jakubiak. Polityk w zabawny sposób skomentował wpadkę posłanki Nowoczesnej [wideo]

Na tę wypowiedź żywiołowo zareagowali izraelscy politycy z premierem włącznie. Szerzej opisaliśmy ten temat tutaj: Mateusz Morawiecki rozwścieczył media oraz rząd w Izraelu. Zareagował nawet Benjamin Netanjahu: „Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu” [wideo]

Ponieważ w stronę Polski zaczęło pojawiać się wiele oskarżeń (a nawet zdewastowana została ambasada w Izraelu), Marek Jakubiak postanowił przypomnieć kilka istotnych kwestii historycznych.

Nie braliśmy udziału w pisaniu historii, w której jesteśmy po stronie okupanta; dziś chcemy przypomnieć, że byliśmy krajem, który Niemcy napadli, mordowali Polaków tak samo jak Żydów – zaczął mocnym akcentem polityk.

Prawda historyczna jest jedna, proszę przyjechać do Polski, nie będziemy ograniczać ekshumacji, dostępu do dokumentów, badajmy wszystko. Powinniśmy rozmawiać nawet o takich szczegółach jak to, kto dawał nam pieniądze na ratowanie Żydów. Żydzi twierdzą, że oni, a z mojej wiedzy wynika, że pożyczaliśmy pieniądze od USA, żeby Żydom pomagać – odważnie stwierdził Jakubiak.

Następnie poseł poszedł jeszcze dalej w swoim wywodzie:

Znamy przykłady Żydów, którzy denuncjowali swoich współbraci za pieniądze i o tym też trzeba mówić. Mieliśmy w Warszawie przykłady zorganizowanej przestępczości szmalcowniczej, po jednej i po drugiej stronie byli Żydzi – powiedział poseł.

Na koniec Jakubiak zaznaczył, że Polska powinna bardziej dbać o pamięć historyczną swojego kraju:

Okazuje się, że Muzeum Auschwitz to w zasadzie integralna część Izraela. Minister Gliński musi doprowadzić do tego, by ta jednostka muzealna znów trafiła w ręce polskie – uznał polityk.

O niewygodnych dla Żydów faktach przypomniał także działcz Kukiz'15 w ostatnim programie „Studio polska”.

 

Warto przeczytać: Marek Jakubiak trafił w sendo? W ciągu kilku minut wyjaśnił, na czym polega polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o IPN [wideo]

Podziel się