Szukaj

Czołowy ekspert TVP w ogniu krytyki. Roman Mańka stwierdził, że prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawę o IPN

01-02-2018 19:25
Roman Mańka Fot. Telewizja Republika / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Roman Mańka często pojawia się w Telewizji Publicznej jako komentator bieżących wydarzeń politycznych. Jego ostatnia wypowiedź w TVP Info zaskoczyła. Prezes fundacji FIBRE stwierdził bowiem, że prezydent Andrzej Duda powinien zawetować nowelizację ustawy o IPN.

Większość sympatyków partii rządzącej jest zdania, że polski rząd nie powinien ulegać naciskom Izraela i wprowadzić prawo penalizujące używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Tym większą konsternację musiała wywołać wczorajsza wypowiedź Romana Mańki, który uważa, że prezydent powinien zawetować ustawę, która wkrótce zostanie mu przekazana do podpisu.

Powinniśmy wycofać się z ustawy o IPN jako gest dobrej woli – ocenił Roman Mańka na antenie TVP Info.

Koniecznie przeczytaj: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Czytaj też: Grupa amerykańskich kongresmenów domaga się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy o IPN. Wskazują na „liczne udokumentowane przypadki Polaków wspomagających nazistów”

O tej wypowiedzi poinformował na Twitterze wiceszef Polskiego Radia Krzysztof Kossowski.

Spora część internautów z oburzeniem przyjęła stanowisko Mańki.

Tymczasem w poniedziałek Roman Mańka na antenie Polskiego Radia mówił, że w przestrzeni międzynarodowej trwa próba oczyszczenia Niemiec z odpowiedzialności za Holokaust.

Trzeba też sprawdzić, czy w Polsce nie ma środowisk i czynników, które wpisują się w mocno występującą w Europie Zachodniej i USA narrację, by odpowiedzialność za eksterminację Żydów najpierw zrzucić na „nazistów” (…), a następnie Polaków. To jest bowiem nie do przyjęcia (...). Mamy w Polsce dobrych historyków, którzy są w stanie przeprowadzić bardzo dobre analizy i zbadać sprawę (...). To, kto jest autorem obozów śmierci, nie budzi wątpliwości. To są Niemcy – stwierdził Mańka.

Warto przeczytać: Dziennikarka „GW” chciała zabłysnąć, komentując podpisanie ustawy o IPN. Redaktor zgasił ją jednym zdaniem: „Taka mądra, a nie wie, że...” [FOTO]

Podziel się