Szukaj

Makłowicz narzeka na Polskę i rozważa emigrację. „Jesteśmy narodem chłopskim, który udaje szlachecki”

03-02-2018 16:02
Robert Makłowicz Fot. Piotr Bieniecki / Wikimedia / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Robert Makłowicz do tej pory kojarzony był głównie z programami kulinarnymi. Teraz coraz częściej pojawiają się jego wypowiedzi dotyczące bieżącej sytuacji w kraju. Tym razem, w wywiadzie dla Onet-u kucharz wymienia, co mu się nie podoba w Polakach.

Okazało się, że Polska w coraz mniejszym stopniu odpowiada Makłowiczowi. Dlatego też kucharz rozważa wyjazd do Chorwacji. Rozmówca Onetu narzeka na atmosferę w kraju, która według niego staje się „duszna”.

Miałem wiele zastrzeżeń do tego, co się tu działo po 1989 roku, ale atmosfera teraz wydaje mi się wyjątkowo duszna. Jesteśmy narodem chłopskim, który udaje naród szlachecki. Mówimy do siebie per „pan”, „pani”, czego poza Czechami żaden naród słowiański nie robi. Goethe powiedział kiedyś, że architektura jest jak zastygła muzyka. Zatem mamy nadmiar disco polo w przestrzeni miejskiej i te wszystkie sielskie pseudo dworki – mówi Makłowicz.

Koniecznie przeczytaj: „Żydzi, przeproście i przestańcie kłamać” – Robert Winnicki starł się z politykiem SLD. Dwie różne wizje rozwiązania konfliktu z Izraelem

Czytaj też: Czy w Jedwabnem Polacy mordowali Żydów? Ta wstrząsająca relacja naocznego świadka daje jednoznaczną odpowiedź [wideo]

Nobilitowanie kiboli i narodowców na prawdziwych patriotów jest rzeczą nie do zniesienia dla człowieka myślącego (...) I ta epatacja wszystkim, co narodowe… Naprawdę, to tak jakbyśmy mieli zachwiane poczucie własnej wartości. Ja go nie mam – stwierdza.

Makłowiczowi nie podoba mu się również, że Polak często utożsamiany jest z katolikiem. Według niego to efekt… rosyjskiej propagandy. Krytyk kulinarny podkreśla, że dla niego jest to „nieznośne”.

Byłem jesienią na uroczym przyjęciu w Kruszynianach. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, z żoną byliśmy tam niemal jedynymi rzymskimi katolikami – wśród prawosławnych i muzułmanów. Czy to nie byli Polacy? Dostałbym w ryj, gdybym się ich spytał, czy nimi nie są. Hasło, które zostało ukute w zaborze rosyjskim, że Polak równa się katolik, hasło stworzone wyłącznie w opozycji do caratu, bo jego przedstawiciele byli z reguły prawosławni, zostało przeniesione na całość naszego życia i jest nieznośne!– mówi Makłowicz.

Warto przeczytać: Ten wpis zrobił furorę w sieci. Robert Smoktunowicz, były mąż Hanny i świadek na ślubie Tomasza Lisa „pozdrawia” z okazji 25-lecia [foto]

Podziel się