Szukaj

Żołnierz Wyklęty opowiedział o nieludzkim traktowaniu w komunistycznym więzieniu. Słowa mjr Zbigniewa Matysiaka „Kowboja” przerażają [wideo]

01-03-2018 15:16
Mjr Zbigniew Matysiak Fot. Stowarzyszenie Głos Bohatera / facebook.com
Podziel się

Goszczący w porannym programie na antenie TVP Info major Zbigniew Matysiak „Kowboj” opowiedział o nieludzkim traktowaniu Żołnierzy Wyklętych w więzieniach w okresie komunizmu. Jego słowa przerażają.

Podczas programu mjr Henryk Matysiak wspominał m.in o bardzo trudnych waruknach panujących w poszczególnych celach więziennych:

Cele były przepełnione, bo te cele mające tak 4 metry na 4,5 metra, może 5 metrów przewidziane były dla 12 osób. Były one wymiecione ze wszystkiego. Podłoga była w lubelskim więzieniu „betonowo-smołowa”. Nie było desek, nie było betonu. Nie wiadomo co, to było. I na tym siedział pan w ubiorze, który miał pan na sobie w momencie aresztowania.

Koniecznie przeczytaj: Korwin-Mikke uczcił w Europarlamencie pamięć Żołnierzy Wyklętych i przypomniał ich zawołanie: „Śmierć komunistom”. Bezcenna mina unijnego polityka [wideo]

Czytaj też: Adam Andruszkiewicz opublikował okolicznościowy wpis z okazji święta „Żołnierzy Wyklętych”. Jego słowa podzieliły internautów [foto]

W trakcie wywiadu ten Żołnierz Wyklęty opowiadał również o swoim pobycie w więzieniu, który był niezwykle trudny ze względu na nieludzkie warunki bytowe:   

Były straszne warunki bytowe, socjalne. Mnie jak jak zamkęli w początkach lutego i siedziałem do grudnia, to ani razu się nie myłem, nie kąpałem. Do ubikacji wyprowadzali cele, w której siedziało 54, czy 46 więźniów. Do ubikacji byli wtedy prowadzeni po 3 minuty na głowę. Pan to w ogóle sobie wyobraża?

Major Henryk Matysiak wspominał o jakości jedzenia podawanego więźniom. Jak stwierdził, rozdawanej wówczas zupy nie można było nazwać zupą:

Jedzenie były przepotworne z takimi robakami pływającymi na wierzchu. Dawana wtedy zupa nie była zupą. To był bardziej śmierdzący płyn. 

Poniżej cała wypowiedź:

Warto przeczytać: Skandaliczny wpis Elizy Michalik. Skrytykowała propagowanie pamięci o Żołnierzy Wyklętych. Bezlitosne komentarze internautów [foto]

Podziel się