Szukaj

Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

04-10-2016 23:50
Antoni Macierewicz i Beata Szydło na spotkaniu z pilotkami
Podziel się

Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz przedstawił dzisiaj pierwsze wyniki audytu prowadzonego w firmach zbrojeniowych. Wymienił kontrakty podpisywane za czasów rządów koalicji PO-PSL, które związane były z nadużyciami. Macierewicz zapowiedział też, że wszystkie działania wykazujące znamiona przestępstwa zostaną głoszone do prokuratury.

Nie ma wątpliwości, że wszystkie te sprawy, które wskazują na patologie przestępcze, znajdą swój finał w prokuraturze i w sądzie – powiedział we wtorek minister obrony narodowej, odpowiadając na pytanie dziennikarza TVN24.

Antonii Macierewicz w czasie specjalnego wtorkowego posiedzenia komisji obrony narodowej wyliczał kolejne patologie związane z umowami podpisywanymi przez Polską Grupę Zbrojeniową. Wskazywał m.in. na zamawiane przez spółkę MESco usługi, które miały opiewać na ogromne sumy pieniędzy, rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Minister dodał też, że „miliony złotych pod pozorem konsultingu wyciekały do krewnych i znajomych lub do ludzi, którzy świadczyli usługi propagandowe na rzecz koalicji PO-PSL”. Jako przykład podał m.in. kwotę 350 tys., która została wypłacona gen. Wierzcholskiemu oraz 5 mln zł wypłacone jednoosobowej spółce pod Radomiem za niejasne usługi doradcze.

Koniecznie przeczytaj: Tomasz Lis przeprowadza absurdalny wywiad z Antonim Macierewiczem

Czytaj też: Husaria na czele Marszu Niepodległości. Ujawniono też główne hasło wydarzenia: „Polska bastionem Europy”.

Macierewicz stwierdził też, że działania te zmierzały w kierunku faktycznej likwidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.

PGZ miała być włączona do wielkiego koncernu międzynarodowego, który miał zdominować przemysł zbrojeniowy europejski. Podpisano w tej sprawie list intencyjny. MON jest w dyspozycji tej dokumentacji. Pochodną tej decyzji były szkody dla przemysłu zbrojeniowego, stopień rabunkowej gospodarki dla polskiego przemysłu, wszelkie działania, które trzeba nazywać korupcyjnymi – powiedział.

Według ministra obrony narodowej takie patologie powodowały obniżenie efektywności działania PGZ, która za czasów rządów poprzedniej ekipy politycznej osiągała dużo gorsze wyniki finansowe niż teraz.

Eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ubiegłym roku nie przekroczył 78 mln euro. W I półroczu tego roku eksport PGZ przekroczył 100 mln euro. To jest praktyczna różnica między gospodarowaniem przez ubiegłą koalicję i efektami zmian, jakie zostały w tak krótkim czasie osiągnięte przez pana prezesa Siwko - wykazywał Macierewicz.

 

Warto przeczytać: Polscy żołnierze dostaną nowe nieśmiertelniki. Znajdą się na nich: imię, nazwisko, PESEL, grupa krwi oraz... wyznanie

Podziel się