Szukaj

Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

04-10-2016 23:50
Antoni Macierewicz i Beata Szydło na spotkaniu z pilotkami
Podziel się

Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz przedstawił dzisiaj pierwsze wyniki audytu prowadzonego w firmach zbrojeniowych. Wymienił kontrakty podpisywane za czasów rządów koalicji PO-PSL, które związane były z nadużyciami. Macierewicz zapowiedział też, że wszystkie działania wykazujące znamiona przestępstwa zostaną głoszone do prokuratury.

Nie ma wątpliwości, że wszystkie te sprawy, które wskazują na patologie przestępcze, znajdą swój finał w prokuraturze i w sądzie – powiedział we wtorek minister obrony narodowej, odpowiadając na pytanie dziennikarza TVN24.

Antonii Macierewicz w czasie specjalnego wtorkowego posiedzenia komisji obrony narodowej wyliczał kolejne patologie związane z umowami podpisywanymi przez Polską Grupę Zbrojeniową. Wskazywał m.in. na zamawiane przez spółkę MESco usługi, które miały opiewać na ogromne sumy pieniędzy, rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Koniecznie przeczytaj: Tomasz Lis przeprowadza absurdalny wywiad z Antonim Macierewiczem

Czytaj też: Husaria na czele Marszu Niepodległości. Ujawniono też główne hasło wydarzenia: „Polska bastionem Europy”.

Minister dodał też, że „miliony złotych pod pozorem konsultingu wyciekały do krewnych i znajomych lub do ludzi, którzy świadczyli usługi propagandowe na rzecz koalicji PO-PSL”. Jako przykład podał m.in. kwotę 350 tys., która została wypłacona gen. Wierzcholskiemu oraz 5 mln zł wypłacone jednoosobowej spółce pod Radomiem za niejasne usługi doradcze.

Macierewicz stwierdził też, że działania te zmierzały w kierunku faktycznej likwidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.

PGZ miała być włączona do wielkiego koncernu międzynarodowego, który miał zdominować przemysł zbrojeniowy europejski. Podpisano w tej sprawie list intencyjny. MON jest w dyspozycji tej dokumentacji. Pochodną tej decyzji były szkody dla przemysłu zbrojeniowego, stopień rabunkowej gospodarki dla polskiego przemysłu, wszelkie działania, które trzeba nazywać korupcyjnymi – powiedział.

Według ministra obrony narodowej takie patologie powodowały obniżenie efektywności działania PGZ, która za czasów rządów poprzedniej ekipy politycznej osiągała dużo gorsze wyniki finansowe niż teraz.

Eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ubiegłym roku nie przekroczył 78 mln euro. W I półroczu tego roku eksport PGZ przekroczył 100 mln euro. To jest praktyczna różnica między gospodarowaniem przez ubiegłą koalicję i efektami zmian, jakie zostały w tak krótkim czasie osiągnięte przez pana prezesa Siwko - wykazywał Macierewicz.

 

Warto przeczytać: Zamiast francuskich Caracali produkowane w Polsce śmigłowce Black Hawk

Podziel się