Ten list może zażegnać konflikt pomiędzy Polską a Izraelem. Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata napisali, dlaczego oba kraje powinny się pogodzić
26-02-2018 14:03
Nowelizacja ustawy o IPN wywołała na świecie dyskusję odnośnie historii II wojny światowej. Nowemu polskiemu prawu stanowczo sprzeciwił się między innymi rząd Izraela. Teraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata napisali list, który ma załagodzić obecny spór.
Pismo trafiło do premiera Netanjahu, premiera Morawieckiego, przewodniczącego Knesetu Juli-Joel Edelsteina oraz Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Podpisało się pod nim 50 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie
– czytamy w słowach listu.
Autorzy listu zaznaczyli, że było wielu Polaków, którzy pomagali Żydom. Przyznali jednak, że byli również tacy, którzy kolaborowali z Niemcami.
Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”
Postępowali we własnym imieniu, nie w imieniu polskiego państwa. Byli jednak Polakami. Ich także się baliśmy
– tłumaczą Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata w liście.
Prosimy, aby nie pisać historii na nowo. Największa tragedia w dziejach obu naszych narodów została raz na zawsze zapisana w trakcie czarnej nocy nazistowskiej okupacji, której ofiarami jesteśmy do dzisiaj my wszyscy. My Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne - gdyż tylko takie służą wyjaśnieniu tego, co wymaga wyjaśnienia – o dialog i serdeczność
– zaapelowali autorzy pisma.
Do #KPRM wpłynął dzisiaj list podpisany przez grupę osób uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. List zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. pic.twitter.com/atMO7OwqYu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 26 lutego 2018
Kancelaria Premiera podziękowała za podejmowanie próby szukania kompromisu:
Premier @MorawieckiM do przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: W imieniu rządu i wszystkich Polaków bardzo dziękuję za pamięć, którą zachowaliście i za wyciągniętą rękę do poszukiwania kompromisu i zgody.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 26 lutego 2018
Warto przeczytać: Histeria na Ukrainie po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN: „W tej sytuacji nie wykluczamy roszczeń terytorialnych Polski względem Ukrainy”