Szukaj

Ambasador USA napisała list do polskich władz. Skrytykowała w nim ataki na dziennikarzy TVN [foto]

27-11-2018 13:44
Gerogette Mosbacher Fot. Open House / YouTube,com / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował portal „Do Rzeczy”, ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym skrytykowała niedawne komentarze członków rządów odnoszące się do materiału dziennikarzy TVN o „urodzinach Hitlera”. W swoim piśmie podkreśliła, iż niedopuszczalne jest, by osoby publiczne atakowały „niezależnych dziennikarzy”.

W liście przesłanym do premiera Mateusza Morawieckiego, ambasador USA odniosła się do sprawy śledztwa dotyczącego „urodzin Hitlera” oraz głośnego reportażu przygotowanego na ten temat przez dziennikarzy „Superwizjera”. W swoim piśmie nie tylko skrytykowała niedawną wypowiedź ministra Joachima Brudzińskiego, ale również wyraziła nadzieję, że polskie władze przestaną atakować niezależne media.

Piszę, by wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami członków rządu polskiego przeciwko dziennikarzom i kierownictwu TVN i Discovery dotyczących dochodzeniowej historii, którą TVN24 puścił w „Superwizjerze” w styczniu 2018 r. Na temat działalności neonazistów w Polsce. Jak mogliście zauważyć, minister Joachim Brudziński i członkowie Prawa i Sprawiedliwość w sejmie publicznie oskarżało TVN o inscenizację hitlerowskich urodzin pokazanych w programie. Zadziwiające jest to, że te osoby publicznie atakowały dziennikarza, który wypełniał funkcje niezależnych mediów w tętniącej życiem polskiej demokracji.

Rozumiem, że po pierwszej emisji, polskie autorytety organów ścigania rozpoczęły działania przeciwko członkom ekstremistycznej grupy, która zorganizowała to wydarzenie. To zdumiewające, że członkowie rządu wydają się teraz bardziej zainteresowani rzuceniem w wątpliwość motywów dziennikarzy i próbą powiązania TVN z ekstremizmem.

Rząd USA stoi ramię w ramię z Polską i światem przeciwko nienawiści i ekstremizmowi, za którymi opowiadają się jednostki i grupy gloryfikacyjne – Hitlera i nazistów. Doceniamy również wiele poświeceń, które Polska poniosła podczas II wojny światowej. Równie ważne jest to, że kiedy patrzymy w przyszłość, Stany Zjednoczone i Polska jaśnie pokazuje, że wspólnie popieramy takie wartości jak wolność mediów i wolność słowa, kamienie milowe demokracji. Mam nadzieję, że członkowie waszego rządu powstrzymają się od atakowania, nie mówiąc już o ściganiu, niezależnych dziennikarzy, którzy wyrażają publiczne interesy i wzmacniają nasze społeczeństwa.

Koniecznie przeczytaj: Ambasador USA Georgette Mosbacher nie jest dumna z listu do premiera Morawieckiego: „Jestem zażenowana. Tego nie da się obronić”

Czytaj też: Ambasador USA Georgette Mosbacher spotkała się z Grzegorzem Schetyną. O czym rozmawiali?

Jak zauważył dziennikarz Marcin Makowski, oburzająca jest nie tylko sama treść listu, ale również jego estetyka:

W podobnym tonie komentowali również inni polscy redaktorzy:

Warto przeczytać: To nagranie znowu jest hitem. Przypomniano słynną relację dziennikarki TVN z wyborów w USA [wideo]

Podziel się