Szukaj

Lewicowy aktywista z „Krytyki Politycznej” skazany za profanację hymnu narodowego

Mazurek Kapeli Fot. Jaś Kapela / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Jan Kapela, działacz związany ze środowiskiem lewicowej „Krytyki Politycznej” w połowie lipca opublikował na YouTube nagranie z „przeróbkę” hymnu Polski, która miała być zachętą dla uchodźców do osiedlania się w naszym kraju. Teraz Sąd w Wołominie uznał, że „nowa wersja” Mazurka Dąbrowskiego to „demonstracyjne lekceważenie Narodu Polskiego i Rzeczpospolitej Polskiej” i skazał Kapelę na grzywnę w wysokości 500 zł.

Na umieszczonym na YT filmie widać Kapelę, który śpiewa z innymi osobami alternatywną wersję hymnu narodowego. Lewicowi działacze wykorzystali Mazurka Dąbrowskiego, aby podkreślić jak bardzo uchodźcy są przez nich mile widziani w Polsce. Na nagraniu można m.in. usłyszeć:

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Nasza bieda już minęła,
Migrantów przyjmiemy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Przejdźcie Wisłę, przejdźcie Wartę ,
Bądźcie Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak obcych kochamy.

Kapela, w dość wulgarnych i mało poetyckich słowach postanowił odnieść się do wyroku sądu na swoim profilu na Facebooku. Lewicowy działacz zaznaczył, że jego zdaniem jest on prześladowany i że nie zrezygnuje z nawoływania do przyjmowania uchodźców w Polsce:

A więc zaczęły się represje polityczne i prześladowanie poetów. Za demonstracyjne okazywanie lekceważenia Narodowi Polskiemu chcą ode mnie 500 pln. Całkiem tanio, ale takiego wała. Nie będzie naród pluł mi w twarz i uchodźców zapraszać zabraniał. Pewnie w Wołominie nie słyszeli o wolności artystycznej, ale wkrótce się dowiedzą xD. Znaczy będę się odwoływał. (…) Cenzura jak za komuny, PRL bis, ja pier***.

Koniecznie przeczytaj: Na eBayu wystawiono na sprzedaż niemowlę. Rodzice to uchodźcy

Czytaj też: Kolejne zawiadomienia w prokuraturze ws. „czarnego protestu”. Profanacja symboli narodowych i religijnych, ale nie tylko…

Warto przeczytać: Imigranci z Syrii grozili strajkiem głodowym, bo nie podobały im się warunki w obozie

Podziel się