Szukaj

Leśniczy utworzą z drzew gigantyczne godło Polski. W ten sposób uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości [wideo+foto]

24-10-2018 17:39
Orzeł w Nadleśnictwie Lipusz Fot. Lasy Państwowe / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Polscy leśnicy pracujący nad odbudową drzewostanu w Nadleśnictwie Lipusz postanowili w niecodzienny sposób uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Otóż zamierzają stworzyć gigantyczny obraz naszego godła. Wizerunek orła białego będzie składał się z aż 100 tys. drzew rozmieszczonych na powierzchni 11 hektarów.

W sierpniu 2017 roku przez północną Polskę przeszły nawałnice, w wyniku których zginęło 6 osób. Huraganowy wiatr, który osiągał prędkość do 150 km/h spowodował również bardzo duże straty w drzewostanie w kilkudziesięciu nadleśnictwach na Pomorzu i Kujawach.

Ówczesny kataklizm dotknął także m.in. tereny Leśnictwa Kłodno znajdującego się w Nadleśnictwie Lipusz. To właśnie w tym miejscu, dzięki inicjatywie leśników i harcerzy powstanie gigantyczny wizerunek orła białego, upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Koniecznie przeczytaj: Najsłynniejsze konstrukcje świata rozbłysną na biało-czerwono. Wszystko z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Czytaj też: Zbigniew Hołdys o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę. „Nie powinniśmy świętować, dopóki rządzi PiS”

Pomysłodawcy wyjaśnili, w jaki sposób zamierzają osiągnąć swój cel:

Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę orła wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza.(...) Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się zazłoci. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce orła będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.

Wizerunek orła będzie miał aż 310 metrów szerokości, co sprawi, że jego zarys będzie widoczny z lotu ptaka.

Warto przeczytać: Dziennikarz nie mógł uwierzyć. Ryszard Petru zdradził, jaki ma pomysł na świętowanie 100-lecia niepodległości [wideo]

Podziel się