Szukaj

Lech Wałęsa o obchodzeniu Święta Niepodległości. „Świat idzie w stronę większego gabarytu niż państewko”

05-11-2018 17:08
Lech Wałęsa Fot. Ministry of Foreign Affairs / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Były prezydent Polski Lech Wałęsa w trakcie wywiadu dla „Newsweeka” stwierdził, że obchodzenie narodowego Święta Niepodległości jest czymś nieadekwatnym do dzisiejszej rzeczywistości, gdyż obecnie ważniejsza niż samo państwo jest europejska wspólnota, do której należymy.

Podczas wywiadu Lech Wałęsa powiedział, że niepodległość naszego kraju należy budować poprzez współpracę z naszymi sąsiadami:

Dziś niepodległość to znaczy budować z Niemcami i Rosją. (…) Aby zachować dziś niepodległość, trzeba otwierać granice. Myśleć w kategorii kontynent, a nie Polska. Kto tego nie rozumie, jest patriotą przeszłości. (…) Stare patriotyzmy nie nadają się do nowej rzeczywistości.

Koniecznie przeczytaj: Święto Niepodległości 2016. Zdjęcia naszych czytelników [GALERIA]

Czytaj też: Znamy trasy wszystkich marszów, które przejdą 11 listopada. KOD ma powody do zmartwień

Co ciekawe, były prezydent stwierdził, że już wkrótce świętowanie niepodległości Polski nie będzie adekwatne do współczesnej rzeczywistości:

Dzisiaj jeszcze tak, jutro nie. Sto lat temu dążyliśmy do podziału, obwarowania się granicami, żeby sąsiad wróg nie mógł pluć nam w twarz. I niektórzy ciągle tkwią w takim myśleniu i ciągle próbują narzucać innym, ale świat idzie już w stronę większego gabarytu niż państewko.

W trakcie rozmowy Lech Wałęsa po raz kolejny zaprzeczył, że był agentem współpracującym ze Służbą Bezpieczeństwa: 

Kaczyńscy zrobili ze mnie agenta i najgorsze jest to, że ludzie w to kłamstwo uwierzyli. (…) Ten lud, jak było ciężko, to mi wierzył i ze mną szedł, a jak jest lżej, to wierzy w bzdury Kaczorów.

Były prezydent podkreślił również, że jest dumny ze swoich osiągnięć. Jak jednak dodał, Polacy jako naród nie potrafią docenić zwycięstw odniesionych bez przelewu krwi:

Dojechałem na czele do przystanku wolność i dałem szansę budowania nowej Polski. (…) Wszystko w życiu wygrałem. (…) Gdy komuś udaje się, jak Wałęsie, wygrać za pomocą długopisu zamiast karabinu, to natychmiast robi się z niego zdrajcę.

Warto przeczytać: Patriotyczne murale w Kaliszu zniszczone 11 listopada

Podziel się