Szukaj

Janusz Korwin-Mikke odchodzi z Europarlamentu. Zastąpi go Dobromir Sośnierz [WIDEO]

25-01-2018 17:52
Janusz Korwin-Mikke odchodzi z Europarlamentu Fot. Janusz Korwin-Mikke / Facebook
Podziel się

Prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke ogłosił, że rezygnuje z mandatu europosła. Polityk zdecydował się porzucić unijną politykę i zaangażować się w zbliżające się wybory samorządowe w kraju.

Pierwsze nieoficjalne informacje na ten odejścia polityka z Parlamentu Europejskiego pojawiły się już jakiś czas temu. Na początku stycznia w rozmowie z dziennikarką „Gazety Wyborczej” Justyną Dobrosz-Oracz Janusz Korwin-Mikke potwierdził, że już od dłuższego czasu zastanawia się nad rezygnacją z funkcji europosła.

Słyszałem takie plotki. Od dwóch lat rozważam taki krok, bo trochę mnie nudzi ten parlament, ale zobaczymy jeszcze, zobaczymy co będzie w Polsce. Wybory się zbliżają, więc dobrze by było być w Polsce a nie w Brukseli – powiedział wtedy polityk.

Koniecznie przeczytaj: Korwin-Mikke jest wściekły. Dementuje doniesienie medialne i zapowiada proces: „Przeciwko tej szmacie składamy pozew do sądu” [FOTO]

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Teraz sprawa stała się jasna. Prezes Wolność w czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Katowicach oficjalnie ogłosił swoją rezygnacją z unijnej polityki.

Czuję się jak na wygnaniu w Brukseli i postanowiłem wrócić do Polski. Człowiek, który jest w Brukseli nie jest w Polsce szanowany, i słusznie zresztą, nikt się z kimś takim nie liczy. Znacznie ważniejsi są ludzie, którzy działają w kraju. Zbliżają się wybory, uważam, że powinienem wrócić do Polski – powiedział Korwin-Mikke.

Prezes Wolność dodał również, że nie wyklucza swojego startu na prezydenta Warszawy, ale, jak dodał, sprawę musi jeszcze przemyśleć.

Wygląda na to, że będę musiał startować na prezydenta Warszawy, chociaż jeszcze ostatecznie nie zdecydowałem, ale być może będę musiał - dodał.

Zgodnie z obowiązującym prawem miejsce europosła, który rezygnuje z mandatu zajmuje kandydat, który w wyborach uzyskał na liście drugi wynik. Janusza Korwin-Mikkego zastąpi Dobromir Sośnierz. Działacz, który znany jest m.in. w występów w „Młodzież kontra” po wyborach do PE wycofał się z polityki. Co ciekawe, Sośnierz w wyborach zdobył zaledwie 1165 głosów. Dla porównania, na Janusza Korwin-Mikkego swój głos oddało prawie 68 tys. wyborców.

Poniżej nagranie z konferencji:

Warto przeczytać: Zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00: Ostre starcie wiceprezesa partii Wolność i dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych [WIDEO]

Podziel się