Szukaj

Kornel Morawiecki przypomniał o tym, o czym wielu zapomniało. „Zgodnie z obowiązującą ustawą należałoby obniżyć emeryturę Lechowi Wałęsie”

12-02-2018 17:51
Kornel Morawiecki, 2010 Fot. Konrad Wereszczyński / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Od 1 października 2017 roku w naszym kraju obowiązuje tzw. ustawa dezubekizacyjna. Zakłada ona m.in. obniżkę emerytur byłym pracownikom cywilnym i wojskowym organów takich jak MBP, UB czy SB do poziomu nie przekraczającego 2050 zł. Niedawno przypomniał o tym Kornel Morawiecki, który jednocześnie zaapelował o to, by polskie władze obniżyły świadczenie emerytalne byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Jak poinformował „Super Express”, legenda „Solidarności” Kornel Morawiecki zaapelował, by zgodnie z obowiązującą ustawą obniżono również emeryturę Lechowi Wałęsie. Jak stwierdził, powinien otrzymywać on takie samo świadczenie jak inni byli funkcjonariusze SB i UB. Jego zdaniem byłaby to dziejowa sprawiedliwość:

Niższa emerytura również dla współpracowników SB, a takim był Wałęsa, to byłaby dziejowa sprawiedliwość. Wielu opozycjonistów, którzy walczyli z komunistycznym aparatem, wtedy gdy on poszedł na współpracę, dziś dostaje śmiesznie małe emerytury. Wałęsa już swoje pieniądze dostał – właśnie za donoszenie. Teraz należałaby mu się maksymalnie średnia emerytura, czyli ok. 2 tysięcy złotych.

Koniecznie przeczytaj: Lech Wałęsa tłumaczył tajwańskiej delegacji.... jak skutecznie rozliczać się z trudną przeszłością [FOTO]

Czytaj też: Lech Wałęsa wskazał odpowiedzialnych za utworzenie teczek „Bolka”. Przedstawioną wersją wydarzeń dosadnie skomentowali internauci [FOTO]

Obecnie Lech Wałęsa, jako były prezydent kraju pobiera emeryturę w wysokości około 9 tys. zł. Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, iż śledczy z IPN potwierdzili, że w latach 70' polityk ten własnoręcznie sporządził zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, a następnie otrzymywał wynagrodzenie – w sumie 11, 7 tys. zł. za przekazywanie poufnych informacji. W myśl więc obowiązującej ustawy jego świadczenie emerytalne, w związku z podjętą współpracą z SB, nie powinno przekraczać 2050 zł.

Warto przeczytać: Tego jeszcze nie było. Lech Wałęsa zaapelował, aby wszystkie europejskie państwa przyjęły... laicki dekalog [wideo+foto]

Podziel się