Szukaj

Kornel Morawiecki chce debaty ws. legalizacji eutanazji

13-10-2016 16:27
Kornel Morawiecki, 2010 Fot. Konrad Wereszczyński / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu, w rozmowie z „Super Expressem” stwierdził, że w Polsce powinna rozpocząć się dyskusja na temat możliwości zalegalizowania eutanazji. Lider Solidarności Walczącej i były polityk Kukiz '15 dodaje, że sam nie wyklucza skorzystania z takiej metody zakończenia życia, jeżeli w wyniku choroby, miałby stanowić ciężar dla swojej rodziny.

Polityk stwierdził, że legalizacja eutanazji powinna stać się przedmiotem debaty w Sejmie. Morawiecki zaznaczył, że byłaby to „cywilizowane” i „przemyślane” wspomaganie samobójstwa, co miałoby odróżnić takie działania od eutanazji stosowanej przez hitlerowców.

Myślę, że na ten temat powinniśmy przeprowadzić poważną debatę sejmową. Oczywiście eutanazja nie w sposób hitlerowski, ale jestem za eutanazją cywilizowaną, przemyślaną – powiedział marszałek senior.

Według posła najważniejsze jest wolność w decydowaniu – zarówno w kwestii aborcji, jak i eutanazji. Morawiecki stwierdził też, że sam nie wyklucza skorzystania z „pomocy w umieraniu”.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Czytaj też: Morawiecki zapowiada podwyżkę akcyzy na starsze samochody. Koniec ze sprowadzeniem aut z zagranicy?

To jest bardzo trudny temat. Ale według mnie w kwestii eutanazji, podobnie jak aborcji, potrzebna jest wolność. To do chorego powinna należeć decyzja, czy jej się poddać. Gdybym ja był problemem dla swojej rodziny, bliskich i bardzo bym cierpiał z powodu choroby, poddałbym się eutanazji. Mówiąc wprost: skończyłbym ze swoim życiem, żeby nie być udręką – dodał polityk.

Morawiecki w lipcu, w wywiadzie dla „SE”, mówił, że ma poważne problemy zdrowotne i „nie wie, czy wytrwa nawet do końca tej kadencji”.

 

Warto przeczytać: Polska w strefie euro? Morawiecki mówi kiedy

Podziel się