Szukaj

Gdańsk: Lekarz i kontrowersyjny artysta ukazał Polaków jako pełzające robaki. Ja nie widzę patriotyzmu pod hasłem „Bóg, honor, ojczyzna” [foto]

26-04-2018 11:26
Billboard Macieja Śmietańskiego Fot. Maciej Śmietański / facebook.com
Podziel się

Kilkanaście dni temu na ulicy Dmowskiego w Gdańsku umieszczono kontrowersyjny billboard poniżający Polaków. Widzimy na nim pełzające dżdżownice i leżącego na ziemi polskiego orzełka. Na obrazku jeden z robaków woła: „Wołyń Pomścimy”. Całość dopełnia prześmiewczy podpis: „Stowarzyszenie Glizdy dla Ojczyzny”. Autorem billboardu jest dr Maciej Śmietański, chirurg i od ponad 20 lat także artysta. Teraz tym „dziełem” zajmie się prokuratura.

Na umieszczenie tego kontrowersyjnego billboardu bardzo szybko zareagowały środowiska narodowe, które już niedługo potem wystosowały swoje oświadczenie w tej sprawie. Pojawiły się w nim m.in. następujące sformułowania: 

My jako Naród suwerenny zostaliśmy dziś, poniżeni i sprowadzeni do roli robali. Do roli bezpłciowych dżdżownic nazwanych prześmiewczo glizdy. Znieważono pamięć o pomordowanych Polakach w akcie ludobójczego ataku, na naszych rodaków mieszkających na Wschodzie, ówcześnie terenie polskim. Znieważono symbol Orła Białego, który jest naszym godłem”.

Koniecznie przeczytaj: Kolejna skandaliczna prowokacja na Marszu Żywych. Takie napisy towarzyszy izraelskiej młodzieży odwiedzającej Auschwitz [foto]

Czytaj też: Po tym ciosie środowisko narodowe się już nie podniesie… Anna Komorowska ogłosiła, że nie pójdzie w jednym marszu z Młodzieżą Wszechpolską [wideo]

Mieszkanka Gdańska Patrycja Mąk, która publicznie czytała oświadczenie, powiedziała mediom, że polscy nacjonaliści z całą stanowczą sprzeciwiają się faszyzmowi i nazizmowi: 

Nie dla środowisk faszystowskich i nazistowskich. Nie jesteśmy faszystami i nazistami. Jesteśmy nacjonalistami. Naród jest dobrem nadrzędnym i wartością, której nie wolno deptać.

Autor kontrowersyjnego billboardu w rozmowie z Onet.pl przyznał, że szanuje poglądy środowisk narodowych, ale on osobiście inaczej pojmuje patriotyzm: 

Nie mogłem dzisiaj spotkać się z tymi osobami, które mnie krytykują. Byłem w pracy. Ale oglądałem w internecie ich przekaz. I naprawdę wierzę, że są to ludzie, którzy kochają Polskę. Że są to patrioci. Ale ja też jestem patriotą, tylko patriotyzmu nie widzę pod hasłem "Bóg, honor, ojczyzna", a pod takimi wartościami jak wolność, równość, braterstwo i praca. Oni mówią, że patriotyzm to walka, że wciąż musimy walczyć. Ale Polska od 200 lat nie wygrała żadnej wojny dzięki swojej sile militarnej czy dyplomacji. Jeżeli nasz naród przetrwał, to tylko dzięki sztuce i kulturze.

Teraz, jak informuje portal Onet.pl, kontrowersyjnym billboardem zajmie się prokutaura. Wiadomo, już, że gdańscy policjanci prowadzą wstępne czynności służące rozpoznaniu tej sprawy.   

Warto przeczytać: Mężczyzna używając wulgaryzmów, obraża Jarosława Kaczyńskiego przez mikrofon, a tłum wiwatuje – skandaliczna sytuacja w Gdańsku [wideo]

Podziel się