Szukaj

To więcej niż parodia. Były prezydent Bronisław Komorowski poradził polskiemu premierowi, jak... unikać kompromitujących wpadek dyplomatycznych

19-02-2018 14:52
Bronisław Komorowski Fot. PISF / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

W poniedziałek były prezydent Bronisław Komorowski wygłosił wykład inaugurujący festiwal dyplomatyczny w Białymstoku. Podczas swojego przemówienia odniósł się m.in. do niedawnych słów premiera Mateusza Morawieckiego, które wywołują obecnie tak dużą falę oburzenia. Były polityk PO skrytykował wypowiedź szefa polskiego rządu i co niezwykle zabawne poradził mu, jak powinien prowadzić rozmowy dyplomatyczne w przyszłości.

W trakcie swojego wystąpienia Bronisław Komorowski posłużył się znanym powiedzeniem, aby opisać rzekomą „niezdarność" dyplomatyczną polskiego premiera. Trzeba przyznać, że to sformułowanie wypowiedziane przez tego polityka brzmi dość zabawnie:   

Myślę, że pan premier Morawiecki zachował się jak słoń w sklepie z porcelaną. W delikatnych kwestiach natury dyplomatycznej nie można być nosorożcem. Tym bardziej, że premier jest z wykształcenia historykiem i powinien mieć pełne zrozumienie dla cudzej wrażliwości, tak samo jak i dla polskiej wrażliwości w tym obszarze oceny historycznej Holokaustu i jego przebiegu.

Koniecznie przeczytaj: Były prezydent Bronisław Komorowski znów skrytykował premiera Morawieckiego. Słowa, które wypowiedział zabrzmiały niezwykle absurdalnie [wideo]

Czytaj też: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Podczas przemówienia były prezydent wyraził również swoje ubolewanie, że tak „nieudolny” pod względem dyplomatycznym polityk jest szefem polskiego rządu. Następnie dodał, że tą swoją wypowiedzią premier Mateusz Morawiecki zamiast wyciszyć konflikt, to jeszcze bardziej go zaognił:   

Współczuje panu premierowi i współczuje Polsce. Wolałbym, żeby ster spraw rządowych był w rękach człowieka, który ma choć blade pojęcie o dyplomacji i wie, że są sytuacje, w których się nie toczy publicznego sporu, tylko stara się wygasić narastający konflikt. To jest mistrzostwo świata, aby starając się, podobno, o załagodzenie narastającego konfliktu dyplomatycznego, wysadzić ten cały proces w powietrze jednym zdaniem.

Co ciekawe, w trakcie swojego wykładu Bronisław Komorowski stwierdził również, że bardziej boli go tak ostra krytyka polskiego premiera, niż sama jego dyplomatyczna wpadka: 

O ile kompromitacją jest brak umiejętności dyplomatycznych i mylenie dyskusji historycznej z dyskusją polityczną, to rzeczą niesłuchanie przykrą jest to, że polski premier jest traktowany jak sztubak.

Trzeba przyznać, że te słowa wypowiedziane przez byłego prezydenta brzmią niezwykle absurdalnie. Sam miał już bowiem doskonałą okazję, by zaprezentować swoje umiejętności dyplomatyczne podczas różnych wizyt politycznych. Wszyscy doskonale pamiętamy, jak polityk wykorzystywał te szanse.

Poniżej film ukazujący największe wpadki prezydenta Bronisława Komorowskiego:

Warto przeczytać: Premier Mateusz Morawiecki wygłosił orędzie do narodu polskiego. „Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie” [WIDEO]

Podziel się