Szukaj

Zawrotna suma pieniędzy może trafić do Tomasza Komendy – „To powinno być najwyższe odszkodowanie w historii polskiego prawa karnego”

05-04-2018 12:16
Tomasz Komenda Fot. Misha von Jadczak / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Tomasz Komenda 18 lat temu otrzymał karę 25 lat pozbawienia wolności. Postawiono mu zarzut gwałtu oraz morderstwa 15-letniej dziewczynki. Dopiero od kilku tygodni wiemy, że mężczyzna był niewinny – teraz będzie walczył o odszkodowanie.

Sprawa Tomasza Komendy została poruszona w Radiu ZET. Gościem audycji był pełnomocnik niesłusznie skazanego mężczyzny – mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Tematem przewodnim było odszkodowanie, jakie powinien otrzymać Komenda.

Adwokat wyjaśnił, że kwota będzie zależała od tego, w jakim stopniu znęcano się nad jego klientem w więzieniu. Ponieważ inni skazani uważali Komendę za gwałciciela dziewczynki, jego pobyt w celi był dla mężczyzny torturą, współwięźniowie nieustannie się nad nim znęcali.

Koniecznie przeczytaj: Niesłusznie skazany na więzienie Tomasz Komenda po 18 latach wyszedł na wolność. Łzy wzruszenia i dramatyczne słowa: „Myślałem, że mnie tam zabiją” [foto+wideo]

Czytaj też: Tomasz Komenda wymienił osoby, którym zawdzięcza wolność. Padły też gorzkie słowa: „Ci, którzy nie zrobili nic, przyczepiają sobie teraz medale”

W każdym wypadku traktujemy to indywidualnie. Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to jest bardziej wyliczalne, bo po prostu ile utracił w tym czasie, gdyby pracował. Utracił składki emerytalne, te 18 lat do niczego mu się nie będą liczyć. A zadośćuczynienie za krzywdy, których doznał. On dokładnie musi mi opowiedzieć, jak go traktowano w zakładzie karnym, jak go poniżano, jak go bito. To wszystko się składa później na zadośćuczynienie

– tłumaczył na antenie radia Ćwiąkalski.

Do tej pory najwyższym odszkodowaniem za niesłuszną karę więzienia były 3 miliony złotych. Adwokat uważa, że jego klientowi należy się więcej. Ćwiąkalski nie podaje jednak póki co konkretnej kwoty:

Parę milionów. Nie chcę w tym momencie operować konkretnymi sumami, bo to dopiero się ustali po rozmowie z nim i po szczegółowych wyliczeniach. Ale na pewno moim zdaniem to powinna być najwyższa kwota w dotychczasowej historii prawa karnego.

Warto przeczytać: Tomasz Komenda został przesłuchany przez prokuraturę w obecności psychologa. Wcześniej zeznania złożyła jego rodzina

Podziel się