Szukaj

Kolejne zawiadomienia w prokuraturze ws. „czarnego protestu”. Profanacja symboli narodowych i religijnych, ale nie tylko…

12-10-2016 22:25
Czarny poniedziałek - profanacja symboli religijnych i narodowych Fot. Tomasz Kalinowski / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów „czarnego protestu”. Dwa dotyczą profanacji symboli narodowych i religijnych, kolejne związane jest z nielegalnym wykorzystaniem loga „Solidarności”.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na sprofanowaniu symboli narodowych i religijnych zostało kilka dni temu złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście przez Obóz Narodowo-Radykalny. Członkom organizacji nie spodobały się używane przez uczestniczki „czarnego protestu” hasła takie jak: „Macice wyklęte” czy „Polka Walcząca”, grafika łącząca krzyż z kobiecymi narządami rozrodczymi, a także przerobiony symbol Polski Walczącej, na którym dorysowano piersi i warkocz.

Koniecznie przeczytaj: Wulgarna obraza uczuć religijnych na „czarnym proteście”

Czytaj też: Prawicowa partia wprowadzi zakaz pokazywania krzyża?

Rzecznik Prasowy ONR, Tomasz Kalinowski oświadczył na Twitterze:

To jest jawna profanacja symboli religijnych i narodowych. Nie będzie pobłażania i przymykania oczu. Będzie pozew.

W sprawie sprofanowania symbolu Polski Walczącej, zawiadomienie do prokuratury w Nowym Sączu złożył także 18-letni Kacper Szewczyk. Dodajmy, że znak ten jest chroniony prawem i za jego publiczne znieważanie grozi kara grzywny.

Kolejne zawiadomienie, tym razem do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, złożone z inicjatywny Krajowej Rady NSZZ „Solidarność”, dotyczy nielegalnego wykorzystywania loga „S”. Chodzi konkretnie o znany plakat autorstwa Tomasza Sarneckiego „W samo południe”. W promocji „czarnego protestu” zamiast rewolwerowca pojawia się sylwetka kobiety w kapeluszu. Więcej na ten temat tutaj: „Czarny protest” pod logiem… Solidarności. Tomasz Lis zachwycony.

Prokuratura prowadzi już czynności wyjaśniające w tej sprawie, śledczy wystąpili m.in. do ratusza w Warszawie o udostępnienie danych osób, które zgłosiły w urzędzie organizację manifestacji.

Jest to kolejny przykład wykorzystywania tego pięknego znaku „Solidarności”, który absolutnie nie powinien się kojarzyć z tego typu akcjami, dlatego złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Będziemy się domagali zadośćuczynienia. To jest znak zastrzeżony i nie można używać go bez zgody – szczególnie do takich celów. (..) Nie możemy sobie pozwolić na szarganie tego symbolu, który kojarzy się z walką o wolność, o niepodległość – takie oświadczenie w związku z zawiadomieniem do prokuratury wydał Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Warto przeczytać: „Czarny protest” pod domem Jarosława Kaczyńskiego

Podziel się