Kogo Polacy darzą sympatią, a kogo nie lubią? Zapytano o stosunek do innych narodów [foto]
08-02-2019 16:22
Według przeprowadzonego przez CBOS sondażu Polacy mają najbardziej pozytywny stosunek do Czechów, Włochów i Słowaków. Największą niechęcią darzą Arabów, Romów i Rumunów.
W badaniu przeprowadzonym między 10 a 17 stycznia tego roku uwzględniono 22 narody, grupy narodowościowe lub etniczne. W stosunku do 16 z nich przeważała sympatia respondentów, w przypadku 6 niechęć.
Polacy najbardziej lubią Czechów, których sympatią darzy 56% ankietowanych, potem Włochów (55% pozytywnych opinii) i Słowaków (53%). Na czwartym miejscu znaleźli się Węgrzy, dalej Amerykanie i Anglicy.
Koniecznie przeczytaj: Skandaliczne słowa izraelskiego dyplomaty: „Polacy to antysemici. Wielu z nich kolaborowało” [wideo]
Czytaj też: Tragiczny finał poszukiwań w Holandii. Znaleziono ciała czworga zaginionych Polaków [foto+wideo]
Najmniejsza sympatia deklarowana była wobec Arabów (tylko 13% ankietowanych wyraziło pozytywny stosunek), potem Romów (17%), Rumunów (24%) i Rosjan (28%).
[10-17.01.2019] Na 22 uwzględnione w sondażu narody, grupy narodowościowe lub etniczne w stosunku do 16 w mniejszym lub większym stopniu przeważa sympatia, wobec 6 zaś – niechęć. pic.twitter.com/Scw3xlDGJx
— CBOS (@CBOS_Info) 7 lutego 2019
Podobny sondaż przeprowadzany był rok temu również przez CBOS. Wyniki można zobaczyć tutaj: Które narody Polacy darzą największą sympatią, a kogo szczególnie nie lubią? Najnowsze wyniki sondażu mogą zaskakiwać [foto]
Warto przeczytać: Niepokojące dane. Tylko w ubiegłym roku zmarło 414 tys. Polaków. To najwięcej od zakończenia II wojny światowej