Szukaj

KOD złośliwie przeszkadzał w pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”? Policja wszczęła dochodzenie

01-10-2016 13:23
Flagi polskie podczas uroczystości pogrzebowych Inki i Zagończyka
Podziel się

Gdańska policja zajmie się incydentem z udziałem Komitetu Obrony Demokracji, jaki miał miejsce 28 sierpnia br. na pogrzebie dwóch Żołnierzy Wyklętych, „Inki” i „Zagończyka”. Dochodzenie zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem ONR-u, który oskarżył KOD o „złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego”.

Przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków KOD-u złożyli 31 sierpnia br. Naruszenie prawa ma być związane z Art. 195. § 1 Kodeksu karnego, który brzmi:

Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Koniecznie przeczytaj: Lis ironizuje z KOD: „Geriatryczny lennonizm”

Czytaj też: Cejrowski: „Żołnierze Wyklęci zwalczali zjawiska takie jak KOD”

Śledztwo w tej sprawie będzie prowadzone przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Incydent z udziałem członków KOD-u miał miejsce 28 sierpnia br. w Gdańsku w czasie państwowego pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, członków podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistyczną bezpiekę. Kilkunastu działaczy KOD-u wdało się w przepychanki z zgromadzonymi przed Bazyliką Mariacką osobami, które skandowały „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Precz z komuną”. W końcu interwencję podjęła policja, w której eskorcie członkowie KOD-u opuścili plac przed kościołem, w którym odbywały się uroczystości pogrzebowe.

Równocześnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła inne śledztwo w tej sprawie, tym razem w związku z zawiadomieniem dwóch przedstawicieli KOD-u, Radomira Szumełdy i Mai Augustynek, który zarzucają narodowcom znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej.

Działaczu Komitetu Obrony Demokracji twierdzą, że zostali „napadnięci przez grupę ok. 30 faszystów z Młodzieży Wszechpolskiej i ONR” i według nich doszło do „naruszenia nietykalności osobistej, lżenia, poniżania oraz uniemożliwienia uczestnictwa w uroczystościach państwowych i nabożeństwie”.

Warto przeczytać: Znamy trasy wszystkich marszów, które przejdą 11 listopada. KOD ma powody do zmartwień

Podziel się