Szukaj

Kijowski przeprasza za wstawienie Dmowskiego na swój profil

08-11-2016 11:21
Mateusz Kijowski na pochodzie KOD w 2016 r.
Podziel się

Mateusz Kijowski w ramach zbliżającego się Święta Niepodległości i promocji manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, która odbędzie się 11 listopada w Warszawie wstawił na swój profil na Facebooku wizerunek Romana Dmowskiego. Nie spodobało się to wielu jego zwolennikom, niektórzy z nich pisali nawet, że Kijowski promuje „ojca polskiego faszyzmu”.

Jak się okazuje, pod naporem fali lewicowej krytyki, Mateusz Kijowski postanowił usunąć zdjęcie Dmowskiego ze swojego profilu i przeprosić wszystkich tych, którzy poczuci się „dotknięci” opublikowaniem wizerunku polskiego patrioty.

Poniżej wystosowane przez lidera KOD-u dość kuriozalne oświadczenie, które cytujemy w całości.

Szanowni Państwo,

Od piątku publikuję na swoim profilu na Facebooku zdjęcia postaci historycznych, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w roku 1918 oraz 1989. Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Tadeusza Mazowieckiego i innych.

Koniecznie przeczytaj: Kijowski zmienia front? W przyszłym roku 11 listopada chce maszerować z... narodowcami

Czytaj też: Znamy trasy wszystkich marszów, które przejdą 11 listopada. KOD ma powody do zmartwień

Jedną z tych postaci jest Roman Dmowski, choć jest mi do jego myśli naprawdę daleko. Nie zgadzam się z nim, ale nie neguję jego patriotyzmu.

Dziś rozmowy o patriotyzmie nie są łatwe. Ale warto rozmawiać, bo bez prób nawiązania kontaktu będziemy tylko dalej staczać się we wzajemną nienawiść.

Koncepcję postaci przygotowali współpracujący z KOD-em graficy. Zamieściłem je na swoim profilu. Jednak należy podkreślić, że nie jest to oficjalny element promocji marszu KOD Niepodległości, nie ma na nim ani nazwy naszego marszu, ani naszego logo, a sama koncepcja nie była z KOD-em konsultowana.

Oczywiście nie było moją intencją obrażenie kogokolwiek czy wspieranie ksenofobii, rasizmu, mizoginizmu czy faszyzmu. Każdego, kto poczuł się dotknięty moją publikacją, serdecznie przepraszam.

Warto przeczytać: Ratusz jednak podał frekwencję marszy 11 listopada. Wyliczenia znacznie odbiegają od danych policji…

Podziel się