Szukaj

Mateusz Kijowski o stanie wojennym i płk. Mazgule [WIDEO]

06-12-2016 12:46
Mateusz Kijowski na pochodzie KOD w 2016 r.
Podziel się

Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji był gościem audycji w radiu RMF 24. Działacz został m.in. pytany o ocenę słów płk. Adama Mazguły, który mówił ostatnio o „kulturze” w stanie wojennym.

Dziennikarz radia RMF zapytał Kijowskiego o słowa, które padły w piątek przed Sejmem. Chodzi oczywiście o wypowiedź płk. Mazguły, który m.in. mówił o „kulturalnym” przebiegu stanu wojennego.

Oczywiście były tam (w czasie stanu wojennego - red.) jakieś bijatyki, jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie jednak dochowano jakiejś kultury w tym całym zdarzeniu - mówił w czasie protestu przeciwko odbieraniu esbekom wysokich emerytur płk. Rez. Adam Mazguł, który jest byłym funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa.

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Kijowski wygwizdany w czasie demonstracji pod Sejmem przez… KOD [WIDEO]

Czytaj też: Kijowski zmienia front? W przyszłym roku 11 listopada chce maszerować z... narodowcami

Dodajmy, że wojskowy, który w październiku 2015 r. został awansowany na stopień pułkownika decyzją ministra Tomasza Siemoniaka, jest obecnie działaczem Komitetu Obrony Demokracji (oddział opolski). Nie dziwi się pytanie skierowane do Mateusza Kijowskiego.

Pan płk. Mazguła mówił m.in. tak: Przeżyłem stan wojenny, byłem dorosłym oficerem i nie pamiętam, żeby po ulicach działy się jakieś dziwne rzeczy, jakieś szczególne prześladowania itd. - cytował dziennikarz.

Lider KOD, w kontekście oceny stanu wojennego przyznał, że „to nie jest, że nic się nie działo”.

Wszyscy pamiętamy, że wiele rzeczy się działo, aczkolwiek też trzeba uważać z przerysowywaniem. Pamiętamy ofiary śmiertelne ZAMIESZEK kopani Wujek, pamiętamy różne inne WYPADKI, pamiętamy pałowanie demonstrantów (…) Być może jako wytłumaczenie Adama Mazguły można przyjąć to, że on był bardzo młodym porucznikiem…

Myśli Pan, że nie pamięta tego, że była pacyfikacja kopalni Wujek – ironizował prowadzący.

W odpowiedzi Kijowski przyznał, że jednak wypowiedzi płk. Mazguły „nie da się obronić w całości”

Wspomniany fragment rozmowy poniżej:

Warto przeczytać: Kijowski: „Jestem katolikiem”, „Walczyłem, żeby krzyż mógł wisieć w szkole.” „Dzisiaj uważam, że nie powinien wisieć” [WIDEO]

Podziel się