Szukaj

Kijowski: „Jestem katolikiem”, „Walczyłem, żeby krzyż mógł wisieć w szkole.” „Dzisiaj uważam, że nie powinien wisieć” [WIDEO]

08-12-2016 14:34
Mateusz Kijowski (KOD) w radiowej Trójce Fot. Polskie Radio / YouTube / screen
Podziel się

Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji udzielał wywiadu w radiowej Trójce. Rozmowa z prowadzącym Pawłem Lisickim dotyczyła głównie zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i planowanej demonstracji opozycji. Z przy okazji Kijowski podzielił się swoją opinią na temat obecności krzyża w polskiej przestrzeni publicznej.

Gość „Salonu politycznego Trójki”, Mateusz Kijowski (KOD) stwierdził, że jest katolikiem, ale nie chce, aby krzyż wisiał w szkołach i w Sejmie.

Jednym z takich miejsc po 13 grudnia 1981 r., gdzie Polacy mogli się bronić, chronić i który podtrzymywał duch narodu były kościoły, tymczasem wśród sygnatariuszy (odezwy – red.) jest Krzysztof Pieczyński, który najchętniej postawiłby Kościół przed wszystkimi możliwymi trybunałami za rzekome zbrodnie przeciwko ludzkości, codziennie właściwie eskaluje taki bardzo radykalnie antykościelny język. Panu to nie przeszkadza? - pytał Paweł Lisicki, nawiązując do kontrowersyjnej aktywności aktora Krzysztofa Pieczyńskiego, zaciekłego przeciwnika Kościoła katolickiego i sygnatariusza listu wzywającego do nieposłuszeństwa wobec rządu.

Koniecznie przeczytaj: Dziadek Kijowskiego zatwierdzał stan wojenny

Czytaj też: Mateusz Kijowski o stanie wojennym i płk. Mazgule [WIDEO]

Jestem katolikiem i jestem niezwykle krytyczny wobec hierarchii kościelnej w Polsce. Natomiast to nie jest istotne (…) Dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację niż kilka lat temu. Ja w roku ‘83-’84 byłem przewodniczącym samorządu szkolnego i walczyłem o to, żeby krzyż mógł wisieć na korytarzu w szkole, a dzisiaj uważam, że nie powinien wisieć, nie powinien wisieć w Sejmie itd. - odpowiedział Kijowski.

Cała rozmowa na nagraniu poniżej, wspomniany fragment rozpoczyna się ok. 09.20 minuty.

Warto przeczytać: Mateusz Kijowski wygwizdany w czasie demonstracji pod Sejmem przez… KOD [WIDEO]

Podziel się