Szukaj

Zaskakujące ogłoszenie w Urzędzie Pracy w Katowicach. Poszukiwano… muzułmańskiego imama [foto]

09-01-2019 16:55
PUP Katowice, imam Fot. PUP Katowice/PUP Katowice / pixabay.com/pup.katowice.pl / screen
Podziel się

Uwagę dziennikarzy „Dziennika Zachodniego” zwróciło nietypowe ogłoszenie zamieszczone na stronie katowickiego urzędu pracy. Poszukiwany był... imam czyli muzułmański duchowny.

Określone w ogłoszeniu wynagrodzenie wynosiło 3 000 tys. zł brutto i dotyczyło pracy w pełnym wymiarze godzin. Wśród wielu wymienionych obowiązków imama znalazło się m.in. „organizowanie i wykonywanie czynności oraz spełnianie posługi religijnej, zgodnie z pisanym i zwyczajowym prawem religii muzułmańskiej”. Dodatkowo muzułmański duchowny miał odprawiać nabożeństwa, nadawać imiona, udzielać śluby, prowadzić pogrzeby czy wykonywać inne obrządki religijne.

Koniecznie przeczytaj: Najbardziej znany imam na świcie odwiedził Warszawę. Mohammad Tawhidi chwali nasz kraj: „Bądź jak Polska” [foto]

Czytaj też: Turecki imam krytycznie o szachach: „Granie w tą grę jest gorsze od hazardu i jedzenia wieprzowiny”

Do zadań imama rekrutowanego przez urząd pracy należało także: wygłaszanie przemówień religijnych, prowadzenie nauki religii muzułmańskiej i „zapewnianie współwyznawcom przewodnictwa duchowego i moralnego”. Innym obowiązkiem było „propagowanie doktryny religii muzułmańskiej w kraju i za granicą”.

Co więcej, Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach napisał w ogłoszeniu, że potrzebuje nie jednego, a dwóch imamów.

Od kandydatów wymagano wiedzy religijno-prawnej oraz znajomości muzułmańskich rytuałów.

Początkowo podejrzewano, że oferta pracy jest żartem, ale fakt poszukiwania imama potwierdził dziennikarzom urząd.

Ogłoszenie jest już nieaktualne. Okazało się, że nie ma wymogu zamieszczania publicznej oferty, a już wcześniej udało się znaleźć odpowiedniego kandydata. Zatrudniony imam to cudzoziemiec. PUP był przekonany, że musi zamieścić ogłoszenie, aby wojewoda wydał zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca po uprzednim sprawdzeniu, czy nie ma odpowiednich kandydatów wśród Polaków. Jednak w przypadku ofert pracy dotyczących religii nie jest to obowiązkowe, dlatego ogłoszenie wycofano.

Warto przeczytać: Posłowie PSL i UED chcą, by Wigilia i Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. Złożyli w Sejmie projekt ustawy

Podziel się