Szukaj

„Kaczyński nie potrafi rozmawiać przez telefon”? Kto się ośmieszył? Prezes PiS czy… media? [FOTO]

11-04-2017 09:58
Kaczyński telefon manipulacja Fot. NZGoebbelsa / Twitter / screen Twitter
Podziel się

W dzisiejszych czasach propagandowa wojna przeniosła się w dużej części do Internetu. Jednym z chwytów, jaki stosuje się jednak od dawna jest fotomontaż zdjęć osób, w tym polityków, których chce się ośmieszyć. W takich sytuacjach media nie zawsze okazują się rzetelne i przed puszczeniem „sensacji” w obieg, nie sprawdzają jej wiarygodności.

Internauci wychwycili groteskowo zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego z Sejmu. Prezes PiS, zamiast mówić do telefonu mówi do etui – donosił polityczek.pl

Zdjęcie prezesa PiS, który mówi do klapki od etui zamiast bezpośrednio do telefonu szybko obiegło Internet i cieszyło się wielkim zainteresowaniem w mediach społecznościowych, zwłaszcza wśród przeciwników partii rządzącej.

Pojawiły się oczywiście memy wyśmiewające prezesa PiS. Nie brakowało też komentarzy typowo obraźliwych, Kaczyński został m.in. nazwany „niedorozwojem” i „debilem”.

Bardzo szybko okazało się jednak, że zdjęcie jest manipulacją. Jeden z internautów zwrócił uwagę, że osoba wykonująca retusz przesunęła obiektyw telefonu w dół, ale nie zmieniła położenia lampy flash i nie umieściła jej po drugiej stronie (czyli w miejscu, w którym powinna się znaleźć po obróceniu telefonu do góry nogami).

Koniecznie przeczytaj: Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat wyjścia Polski z UE [WIDEO]

Czytaj też: Jarosław Kaczyński zaatakowany przez wściekły tłum pod Wawelem [WIDEO]

Autorzy profilu „Nagroda Złotego Goebbelsa” pokazali oryginalne zdjęcie wykonane przez Andrzeja Iwańczuka, zauważając, że twórca retuszu usunął informacje dotyczące autorstwa.

Przypomniano także o niedawnej manipulacji z wykorzystaniem zdjęcia z Beatą Szydło, za którą w „cudowny” sposobem mieli rozmnożyć się „ludzie PiS-u”. Nieprzychylne media zarzuciły rządowi celowe poprawianie zdjęcia – fotografia została bowiem stworzona przez Polskie Radio, czyli media publiczne, tymczasem okazało się, że retusz wykonano w 2015 r., czyli kiedy premierem była Ewa Kopacz, a władzę nad mediami publicznymi sprawowała Platforma Obywatelska.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w obu przypadkach były to wpadki mediów, a nie celowe działanie...

Warto przeczytać: Manipulacja TVN-u na temat Romów. „Po przejściu na islam przestali kraść”. Jak było naprawdę? [FOTO]

Podziel się