Szukaj

„Kaczyński nie potrafi rozmawiać przez telefon”? Kto się ośmieszył? Prezes PiS czy… media? [FOTO]

11-04-2017 09:58
Kaczyński telefon manipulacja Fot. NZGoebbelsa / Twitter / screen Twitter
Podziel się

W dzisiejszych czasach propagandowa wojna przeniosła się w dużej części do Internetu. Jednym z chwytów, jaki stosuje się jednak od dawna jest fotomontaż zdjęć osób, w tym polityków, których chce się ośmieszyć. W takich sytuacjach media nie zawsze okazują się rzetelne i przed puszczeniem „sensacji” w obieg, nie sprawdzają jej wiarygodności.

Internauci wychwycili groteskowo zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego z Sejmu. Prezes PiS, zamiast mówić do telefonu mówi do etui – donosił polityczek.pl

Zdjęcie prezesa PiS, który mówi do klapki od etui zamiast bezpośrednio do telefonu szybko obiegło Internet i cieszyło się wielkim zainteresowaniem w mediach społecznościowych, zwłaszcza wśród przeciwników partii rządzącej.

Pojawiły się oczywiście memy wyśmiewające prezesa PiS. Nie brakowało też komentarzy typowo obraźliwych, Kaczyński został m.in. nazwany „niedorozwojem” i „debilem”.

Koniecznie przeczytaj: Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat wyjścia Polski z UE [WIDEO]

Czytaj też: Jarosław Kaczyński zaatakowany przez wściekły tłum pod Wawelem [WIDEO]

Bardzo szybko okazało się jednak, że zdjęcie jest manipulacją. Jeden z internautów zwrócił uwagę, że osoba wykonująca retusz przesunęła obiektyw telefonu w dół, ale nie zmieniła położenia lampy flash i nie umieściła jej po drugiej stronie (czyli w miejscu, w którym powinna się znaleźć po obróceniu telefonu do góry nogami).

Autorzy profilu „Nagroda Złotego Goebbelsa” pokazali oryginalne zdjęcie wykonane przez Andrzeja Iwańczuka, zauważając, że twórca retuszu usunął informacje dotyczące autorstwa.

Przypomniano także o niedawnej manipulacji z wykorzystaniem zdjęcia z Beatą Szydło, za którą w „cudowny” sposobem mieli rozmnożyć się „ludzie PiS-u”. Nieprzychylne media zarzuciły rządowi celowe poprawianie zdjęcia – fotografia została bowiem stworzona przez Polskie Radio, czyli media publiczne, tymczasem okazało się, że retusz wykonano w 2015 r., czyli kiedy premierem była Ewa Kopacz, a władzę nad mediami publicznymi sprawowała Platforma Obywatelska.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w obu przypadkach były to wpadki mediów, a nie celowe działanie...

Warto przeczytać: Manipulacja TVN-u na temat Romów. „Po przejściu na islam przestali kraść”. Jak było naprawdę? [FOTO]

Podziel się