Szukaj

„Wskoczył w esbeckie szambo”. Jarosław Kaczyński ostro komentuje agenturalną przeszłości Kazimierza Kujdy

13-02-2019 17:46
Jarosław Kaczyński, Kazimierz Kujda Fot. tvp/I Kongres Zootechniki / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Prezes Prawa i Sprawiedliwości udzielił wywiadu, w którym skomentował doniesienia o współpracy ze służbami PRL Kazimierza Kujdy, byłego już prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Wskoczył w esbeckie szambo, a potem się z niego wygrzebał. To, że wskoczył jest bardzo wielkim grzechem” - ocenił Jarosław Kaczyński w rozmowie PAP.

Informacja o niej spadła na mnie jak grom z jasnego nieba

- przyznał prezes PiS.

Polityk przekonywał też, że on osobiście nigdy nie zauważył nic, co wskazywałoby, że Kujda działał przeciwko niemu lub spółce.

Zawsze się sprawdzał

- stwierdził.

Jednocześnie Kaczyński zaznaczył, że w żadnym wypadku nie usprawiedliwia jego współpracy z SB.

Ale prawdopodobnie był agentem pięciorzędnym

- powiedział.

Koniecznie przeczytaj: Mocny wpis Sławomira Cenckiewicza. Tak odpowiedział na zaproszenie TVN [foto]

Czytaj też: Legenda polskiego boksu pozywa twórców filmu „Kler”: „Zrobili ze mnie SB-eka” [wideo]

Wskazał te, że współpraca Kujdy trwała kilkanaście miesięcy.

Pokazują one człowieka, który wskoczył w esbeckie szambo, a potem się z niego wygrzebał. To, że wskoczył, było bardzo wielkim grzechem

- powiedział Kaczyński.

Jednocześnie prezes PiS dodał, że jednak wydaje mu się dziwne, że „agent, który się wykręcił ze współpracy, znalazł się w zbiorze zastrzeżonym”.

Kujda został zdymisjonowany z funkcji prezesa NFOŚiGW po serii publikacji na jego temat. „Rzeczpospolita” i Onet informowały, że został on pod koniec lat 70. zarejestrowany jako tajny współpracownik SB pod pseudonimem „Ryszard”. W zamian za współpracę ze służbami PRL otrzymał paszport i mógł swobodnie poruszać się po Europie Zachodniej. Akta Kujdy zostały odtajnione ze zbioru zastrzeżonego IPN pod koniec stycznia.

Warto przeczytać: Jarosław Jakimowicz o współczesnej polityce migracyjnej: „Multikulti to totalna brednia, która doprowadzi do upadku chrześcijaństwa” [foto]

Podziel się