Szukaj

„Jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami. Z braku porozumienia między nami korzystają tylko nasi przeciwnicy” – internauci negatywnie zareagowali na wystąpienie ambasadora USA [wideo]

16-02-2018 15:19
Paul Jones ambasador USA Fot. US Embassy Warsaw / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Jones poruszył w swoim wystąpieniu kwestię „polskich obozów” oraz ostatniej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Polityk przemawiał w języku polskim i zaznaczył, że USA są naszym sojusznikiem.

Stany Zjednoczone wspierały odzyskanie przez Polskę niepodległości i niezależności sto lat temu i z dumą wspieramy Polskę dziś – zapewnił już na samym początku Jones. Następnie dodał: Historia, często niełatwa, jest częścią nas. Polska ma za sobą wiele trudnych i dramatycznych historycznych momentów, przeszła przez okresy wielkiej próby.

My, Amerykanie też mamy w historii swojego narodu niełatwe okresy i też czasem trudno nam o nich otwarcie rozmawiać, mierzymy się z tym trudnym zadaniem przez rozmowę i wymianę poglądów – kontynuował ambasador.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Ukraina jest przeciwna nowelizacji ustawy o IPN. Tymczasem sam ukraiński ambasador przyznaje, że jego kraj nawet nie wie, o co chodzi w tej ustawie [wideo]

Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia, zgadzamy się, że sformułowanie takie jak „polskie obozy zagłady” są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości – powiedział Jones.

Dyplomata stwierdził, że najlepszą metodą walki o prawdę jest wolność słowa i edukacja. Zdaniem ambasadora wszyscy powinniśmy być otwarci na dialog, nawet jeżeli nie będą to łatwe rozmowy.

Jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami, z braku porozumienia między nami – najbliższymi sojusznikami i partnerami – korzystają tylko nasi przeciwnicy. Obowiązkiem całego świata jest nie dopuścić nigdy więcej do wydarzeń z II wojny światowej i Holokaustu. Jesteśmy to winni ofiarom, ocalonym i przyszłym pokoleniom – podkreślił Jones.

Apel ambasadora do Polaków pojawił się w serwisie YouTube na profilu US Embassy Warsaw. Pod nagraniem pojawiło się jednak sporo negatywnych komentarzy. Wielu komentujących uważa, że walka z mitem „polskich obozów zagłady” jest niezwykle istotna i Polska nie powinna siedzieć w tej sprawie cicho. Najlepiej oceniany komentarz brzmi następująco:

Panie Boże chroń mnie od takich „przyjaciół” jak Amerykanie, z wrogami poradzę sobie sam. Jakim prawem chcecie decydować o naszym ustawodawstwie?

Warto przeczytać: Sekretarz stanu USA skrytykował podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. „Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Andrzeja Dudy” [FOTO]

Podziel się