Szukaj

Jerzy Owsiak skazany przez sąd za znieważenie i zniesławienie blogera Matka Kurka

27-10-2016 21:28
Jerzy Owsiak Przystanek Woodstock, 2014 r. Fot. Ralf Lotys / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przegrał proces z blogerem o pseudonimie Matka Kurka. Jerzy Owsiak nazwał Piotra Wielguckiego „nierobem” i zasugerował, że ukrywa on swoje dochody.

Sąd w Złotoryi uznał, że Jerzy Owsiak znieważył i publicznie zniesławił blogera Piotra Wielguckiego, którego internauci bardziej kojarzą jako Matka Kurka. Sprawa związana jest z nagraniem zamieszczonym przez Owsiaka w 2014 r. na jego wideoblogu kreciola.tv. Bloger wniósł pozew do sądu, w którym zarzucał szefowi WOŚP, że ten nazwał go „nierobem” i sugerował, że nie radzi sobie z utrzymaniem własnej rodziny albo, że ukrywa źródła swoich dochodów.

Koniecznie przeczytaj: To koniec WOŚP w TVP. Gdzie przeszedł Owsiak?

Czytaj też: Młody mężczyzna został skazany za gwałt na… kurze

Sędzia uzasadniając wyrok, odniósł się do użytego przez Owsiaka słowa „nierób”.

Zdaniem sądu, Jerzy Owsiak użył go rozmyślnie, rozumiejąc w pełni jego znaczenie i – wbrew temu co mówił na poprzedniej rozprawie – zrobił to z zamiarem zdyskredytowania blogera w oczach opinii społecznej – mówił cytowany przez portal 24legnica.pl sędzia Kazimierz Leżak.

Odnosząc się z kolei do sugestii szefa WOŚP o „nieradzeniu sobie w życiu”, sędzia wskazywał:

Takie sformułowania mogły spowodować obniżenie wiarygodności Matki Kurki, niezbędnej mu do prowadzenia działalności publicznej.

Owsiakowi ma zapłacić karę grzywny w wysokości 5 tys. zł., 500 zł kosztów sądowych i zwrot części kosztów poniesionych przez pokrzywdzonego. Sąd zasądzając karę, wziął pod uwagę to, że Owsiak wcześniej przeprosił Wielguckiego. Co ciekawe wspomniane nagranie, w którym obraża blogera, nie zostało usunięte ze strony kreciola.tv.

Wyrok jest nieprawomocny. Obrońca szefa WOŚP zapowiedział apelację.

Z zasądzonej kary nie jest także zadowolony Wielgucki, który żądał 10 tys. złotych grzywny oraz zapłaty dodatkowych 50 tys. złotych za doznane krzywdy. Bloger na swoim Twitterze argumentował, że Owsiak zarabia miesięcznie 20 tys. zł, a on 11 tys. w skali całego roku.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze staracie dwóch panów w sądzie. W 2015 r. Matka Kurka został skazany na karę grzywny 5 tys. za nazwanie Owsiaka „hieną cmentarną” i „królem żebraków”, a w 2016 r. sąd nakazał zapłacić blogerowi na rzecz szefa WOŚP 10 tys. zł za zniesławienie.

Warto przeczytać: Komendant Milicji Obywatelskiej skazany na karę bezwzględnego więzienia za komunistyczne zbrodnie

Podziel się