Szukaj

Janda odwołuje spektakl z powodu protestu

28-09-2016 17:12
Aktorka Krystyna Janda, 2012 Fot. Ja Fryta / wikipedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Krystyna Janda weźmie jednak udział w proteście przeciwko wprowadzeniu prawa antyaborcyjnego. Aktorka jeszcze niedawno twierdziła, że choć popiera kobiety, które sprzeciwiają się wprowadzeniu zakazu aborcji, to jednak według niej organizowanie ogólnokrajowych manifestacji nie ma sensu, a ona sama nie widzi wśród polskich kobiet solidarności.

Teraz Janda zapowiada, że z powodu planowanego na 3 października protestu proaborcyjnego odwołuje spektakl z jej udziałem, „Maria Callas. Master Class”. W ramach strajku kobiety, które są przeciw zaostrzania prawa aborcyjnego nie pójdą w najbliższy poniedziałek do pracy.

Oświadczenie aktorki o odwołaniu spektaklu zbiegło się z wywiadem, jaki udzieliła dla radia Zet. Janda powiedziała, że była w ciąży zagrażającej jej życiu. Aktorka twierdzi, że gdyby wtedy obowiązywał zakaz aborcji, to prawdopodobnie nie przeżyłaby porodu.

Koniecznie przeczytaj: Krystyna Janda „ma dość” i promuje kolejny protest. O co tym razem chodzi?

Czytaj też: Sejm poparł obywatelski projekt „Stop Aborcji”! Zobacz, kto był za aborcją, a kto przeciw (pełna lista NAZWISK)

Uświadomiłam sobie, że 2 razy w życiu byłam w takiej sytuacji, że gdyby lekarze nie pomogli mi z ciążą, to bym nie żyła. Podejmowałam bardzo dramatyczną decyzję. Jeżeli zdarzyłoby mi się to w momencie działania nowej ustawy, to mnie by już nie było od 1980 roku na świecie – powiedziała Janda.

Janda, chcąc, nie chcąc, stała się główną „patronką” protestu, po tym jak umieściła na swoim profilu Facebook link do artykułu „Gazety Wyborczej”, zatytułowany „40 lat temu islandzkie kobiety przez jeden dzień strajkowały. Efekty były zdumiewające”. Sama aktorka odniosła się później do zainteresowania wokół jej osoby i zamieszczonego posta:

„()na moich stronach i natychmiast kilka osób, których nie znam ogłosiło 3 października taki islandzki strajk, powołując się na mnie. Szanowni Państwo, po pierwsze wolałabym być informowana jeśli ktokolwiek powołuje się na mnie, po drugie takie wielkie wydarzenie, jeśli ma się udać, musi być starannie przygotowane, a termin konsultowany z kimkolwiek, że użyję tego enigmatycznego określenia – napisała.

Poniżej cały wpis aktorki:

 

Warto przeczytać: Marta Kaczyńska krytykuje zakaz aborcji i ograniczenie dostępu do in vitro

Podziel się