Szukaj

Marek Jakubiak trafił w sendo? W ciągu kilku minut wyjaśnił, na czym polega polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o IPN [wideo]

06-03-2018 17:20
Marek Jakubiak o nowelizacji ustawy o IPN Fot. Marek Jakubiak / facebook.com
Podziel się

Podczas niedawnego porannego programu emitowanego na antenie TVN24 poseł Marek Jakubiak skomentował obecny spór polsko-izraelski oraz niedawne rozmowy dyplomatyczne prowadzone w sprawie uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN.

W trakcie programu poseł Marek Jakubiak niezwykle dosadnie ocenił słowa polskich dyplomatów, które wypowiedzieli tuż po zakończeniu pierwszych rozmów:

Słowo „mam wrażenie” tutaj chyba temat wyczerpuje, bo to jest tak, że z takich rozmów powinno się wychodzić z pewnością, a nie wrażeniem. 

Następnie parlamentarzysta wyjaśnił również, że ten toczący się spór jest spowodowany zmianą prowadzenia polityki historycznej przez polskie władze, które starają się walczyć o prawdę: 

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Grzegorz Schetyna ogłosił, że PO składa… własny projekt nowelizacji ustawy o IPN. Marek Jurek nie wytrzymał. Padły bardzo mocne słowa [foto]

Mamy tutaj do czynienia z prostą sytuacją. Izrael uważa, że Polacy są współwinni Holokaustu i mówią to bardzo głośną i mówią to od kilkudziesięciu lat. Polacy nie chcą tego przypomnieć, bowiem traktowali historię, czyli korzenie Rzeczypospolitej w ten sposób, że im ciszej, tym dalej pojedziesz. A więc najlepiej nie rozrabiajmy w sprawach historycznych.

W dalszej części swojej wypowiedzi Marek Jakubiak podkreślił, że nowelizacja ustawy o IPN jest sformułowana na tyle prosto, że nikt nie powinien mieć problemów z jej interpretacją. Jak dodał, to nie przepisy, ale prawda historyczna stanowi punkt zapalny w relacjach polsko-izraelskich:

Dzisiaj jak ustawa określa wyraźnie, że „kto wbrew faktom odpowiada”, to znaczy, że to jest tak sformułowanie proste i nieskomplikowane, że chyba każdy powinien to zrozumieć. Mamy natomiast do czynienia z różnymi racjami i prawdami. Oni mają własną prawdę, a my mamy własną prawdę. 

Następnie parlamentarzysta podkreślił, że Izrael niesłusznie posiada wyłączność na mówienie o zbrodniach Holokaustu:

Izrael ma wyłączność na cierpienia II wojny światowej i na Holokaust. A ja twierdzę na przykład, że Polacy w równym stopniu ginęli. Tak samo za rodzinami płakaliśmy. Działo się to na terenie naszego kraju.

Na końcu swojej wypowiedzi poseł Marek Jakubiak podkreślił, że dla niego osobiście bulwersujące jest to, że potomkowie uratowanych w Polsce Żydów tak zaciekle atakują teraz nasz kraj:

I jedno co mnie w tej całej sytuacji najbardziej bulwersuje to to, że na Polskę dziś nadają dzieci i wnukowie osób, które były w Polsce uratowane. Po prostu nie mogę i zachodzę w głowę, jak to jest możliwe.

Poniżej nagranie:

     

Warto przeczytać: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Podziel się