Szukaj

Patryk Jaki o polityce historycznej, którą powinna prowadzić Polska: „Chodzi o to, żebyśmy sobie odpowiedzieli na jedno kluczowe pytanie” [WIDE]

07-02-2018 21:04
Patryk Jaki Fot. TVP Info / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Patryk Jaki podczas rozmowy w TVP Info przekonywał, że Polacy mają wiele powodów do odczuwania dumy z historii własnego kraju. Zaznaczył również, że poprzedni rząd prowadził „politykę wstydu”, a obecna władza zamierza obrać zupełnie inny kierunek.

Chodzi o to, żebyśmy sobie odpowiedzieli na jedno kluczowe pytanie – zaczął Patryk Jaki.

Mianowicie czy my, jako naród, chcemy być postrzegani za granicą jako naród osób, który jest odpowiedzialny za Holokaust. Za tą tragiczną katastrofę ze względów antysemickich. Czy może chcemy być postrzegani jako naród ludzi odważnych, ludzi odpowiedzialnych za rozszyfrowanie Enigmy, za zwycięstwo w bitwie o Anglię, za Monte Cassino, za odważne stawianie czoła Niemcom podczas Powstania Warszawskiego – przypomniał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Koniecznie przeczytaj: Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował obecne naciski Izraela na polskie władze. Padły niezwykle mocne słowa [WIDEO]

Czytaj też: Patryk Jaki w TVN: „Neonaziści zostali zarejestrowani w Polsce za czasów PO” [WIDEO]

Następnie Patryk Jaki odwołał się do polityki poprzedniego rządu, która, jak zaznaczył, jego zdaniem była błędna i nie przedstawiała Polski w korzystnym świetle na arenie międzynarodowej:

Do tej pory elity III Rzeczpospolitej pozwalały na tak zwaną „pedagogikę wstydu”. Sami wynosiliśmy za granicę nasz wizerunek, gdzie Polska miała się kojarzyć np. z Jedwabnem. Ze zbrodnią, ale grupki osób. A nie z sukcesami polskiego państwa. Moim zdaniem to nawet dobrze, że przyszedł moment takiego katharsis dla polskiego państwa, gdzie będziemy mogli się rozliczyć z tej fatalnej polityki – zakończył polityk.

Jaki postanowił również odnieść się do Francji i jej niechęci wobec nowelizacji ustawy o IPN: Dobrze by było, gdyby politycy francuscy odświeżyli sobie pamięć co do tego, jak wyglądała historia. Polska była jedynym państwem w tej części Europy, które w żaden sposób nie współpracowało z hitlerowskimi Niemcami – powiedział polityk.

Warto przeczytać: Prawo i Sprawiedliwość może pozbawić pierwszego Polaka w kosmosie stopnia generalskiego. Niewykluczone, że na drodze stanie Andrzej Duda [wideo]

Podziel się