Szukaj

Jak naprawdę wyglądał „rasistowski” atak w Bydgoszczy? Czarnoskóra Amerykanka miała wyzywać kontrolerów od „białych świń” [WIDEO]

06-12-2017 20:32
Rasistowski atak w Bydgoszczy Fot. MSawicki / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Kilka dni temu media obiegło nagranie z autobusu miejskiego w Bydgoszczy, na którym widać, jak kontrolerzy biletów używają siły wobec czarnoskórej pasażerki. Zdarzenie opisywano jako rasistowski atak na Afroamerykankę. Sprawa nie wydaje się jednak taka oczywista.

Do zdarzenia, w którym uczestniczyło dwóch kontrolerów oraz obywatelka USA doszło 30 listopada br. w godzinach porannych w autobusie linii 54. Policja Kujawsko-Pomorska, która wyjaśnia przebieg zajścia, w związku z tą sprawą wydała oświadczenie:

Po przybyciu na miejsce policjanci zastali dwóch kontrolerów biletów, pasażerkę, kierowcę oraz świadków. (...) Tego samego dnia do komisariatu Policji Bydgoszcz-Szwederowo zgłosili się dwaj kontrolerzy biletów, którzy złożyli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uszkodzenia ciała oraz zniszczenia mienia, które ostatecznie zakwalifikowano jako wykroczenie.

Koniecznie przeczytaj: USA: Rasistowski atak czarnoskórego mężczyzny na białą kobietę. „Gwałciłem takie białe dzi**i jak ty!”[WIDEO]

Czytaj też: Czechy: Brutalny atak na pasażerów tramwaju. Napastnika powstrzymała młoda kobieta, która wciągnęła broń [WIDEO]

Z uwagi na informacje przekazane policjantom o monitoringu zamontowanym w autobusie miejskim funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenie rejestrujące. Wstępna analiza nagrań, dokonana przez specjalistów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy, pozwala twierdzić, iż tego dnia urządzenie nie pracowało i nie zarejestrowało przebiegu zdarzenia.

Ponadto w niedzielę rano policjanci ponownie pojechali do pasażerki autobusu, obywatelki USA, która oświadczyła, iż rozważa złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na jej szkodę. W tym momencie takiego zawiadomienia nie chciała składać.

Z uwagi na fakt, iż w internecie pojawiło się nagranie rejestrujące fragment zajścia w autobusie policjanci nagranie to zabezpieczyli na potrzeby wyjaśnienia tej sprawy.

Po obejrzenia nagraniu, które trafiło do sieci, faktycznie można uznać, że to kontrolerzy atakowali czarnoskórą Amerykankę.

Wsiadłam przy rondzie Grunwaldzkim. Od razu zauważyłam, że dwóch mężczyzn wykręca ręce dziewczynie, a ona próbuje się bronić i wyrwać. Panowie nie przestawali nawet wtedy, gdy ludzie w autobusie prosili, by dać jej spokój. Jedna z pań zaczęła nagrywać to zdarzenie – powiedziała jedna z kobiet jadących autobusem

Ja zadzwoniłam po policję. W międzyczasie próbowaliśmy uspokoić kontrolerów. Jeden z nich odpuścił, drugi, można powiedzieć, siedział na niej i ją podduszał – relacjonowała inna.

Na filmie nie widać jednak całości zdarzenia. Z informacji mediów, które dotarły do innych świadków zdarzenia wynika, że pasażerka nie miała biletu, nie chciała jechać z kontrolerami na ostatni przystanek i starała się opuścić autobus. Kiedy wywiązała się szamotanina, kobieta miała uderzyć w twarz jednego z kontrolerów.

Z kolei według relacji kontrolerów, które przytoczyła policja wynika, że: (Amerykanka) miała zacząć się szarpać, a jednego z nich uderzyć w krocze i podrapać po twarzy. Do akcji wkroczył także jeden ze świadków całej sytuacji, który groził kontrolerom, jednemu z nich zniszczył kurtkę. Finalnie wszyscy dojechali na przystanek, gdzie czekała już policja.

30 listopada, w autobusie linii 56 doszło do ataku pasażerki na kontrolerów. Pasażerka nie miała ważnego biletu, nie chciała również się wylegitymować, zamierzała uciec z autobusu. Podczas zajścia jeden z kontrolerów został uderzony w twarz i podrapany, pasażerka uszkodziła mu również okulary, drugi został kopnięty w krocze. Mimo wezwań, żaden ze świadków nie udzielił pomocy kontrolerom, nie chciano też wezwać policji, ta przyjechała na wezwanie kontrolerów - powiedział później Paweł Adamiak, prezes firmy Rewizor, kontrolującej bilety, którego cytuje portal polskatimes.pl.

Problem nie wynikał z bariery językowej. Panowie władają angielskim, jeden z nich odbywał rozmowę kwalifikacyjną w tym języku. Tłumaczyli kobicie zasady kontroli, ta jednak jak się wydaje, nie przyjęła tych informacji do wiadomości. Kontrolerzy stanowczo zaprzeczają, co podały niektóre media, by padało słowo „czarnuch”.

To nasi kontrolerzy padli ofiarą ataku na tle ksenofobicznym. Żaden z nich nie używał rasistowskich zwrotów, nie słychać tego również na nagraniu, które dodajmy zaczęło się od pewnego momentu. To pasażerka użyła wobec kontrolerów ksenofobicznych określeń krzycząc „get the f... out white pigs”. W czasie interwencji, co też widać na nagraniu pasażerka nie była bita. Kontrolerzy musieli interweniować zabezpieczając się przed kolejnymi atakami - tłumaczył Adamiak. Więcej tutaj.

Poniżej nagranie ze zdarzenia:

Warto przeczytać: Nieprawdopodobna akcja. Ojciec z małym dzieckiem na rękach odparł atak dwóch uzbrojonych przestępców [WIDEO]

Podziel się