Szukaj

Polski MSZ odwołał wizytę żydowskich urzędników. Ostre komentarze izraelskich polityków

13-05-2019 17:38
Jair Lapid Fot. Yair Lapid / facebook.com
Podziel się

Jak informowały wczoraj izraelskie media, w poniedziałek do Polski mieli przylecieć urzędnicy, by uczestniczyć w rozmowach na temat realizacji roszczeń żydowskich. Już w niedzielę wieczorem polski MSZ wydał komunikat, w którym przekazał, iż wizyta ta została odwołana. Decyzja ta bardzo nie spodobała się izraelskim politykom. W swoich komentarzach zapewnili, że nadal będą walczyć o należne im odszkodowania.

W komunikacie wydanym przez polski MSZ czytamy, że wizytę odwołano, ponieważ izraelska strona w ostatniej chwili zmieniła skład swojej delegacji, co sugerowało chęć prowadzenia rozmów o restytucji mienia żydowskiego:

W nawiązaniu do publikacji medialnych MSZ pragnie zdementować, że 13 bm. złoży wizytę w Warszawie izraelska delegacja na czele z panem Avi Cohen -Scali, dyrektorem generalnym Ministerstwa Równości Społecznej. W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników.

Koniecznie przeczytaj: Minister spraw zagranicznych potwierdził przyjęcie 2700 imigrantów z Europy Zachodniej. Swoją wypowiedzią wywołał prawdziwą burzę [foto]

Czytaj też: Niepokojące słowa ministra spraw zagranicznych. O Polsce w Izraelu mówi się źle i… nikt nie zamierza tego zmienić? [WIDEO]

Decyzję polskiego resortu spraw zagranicznych ostro skomentował znany z antypolskich wystąpień izraelski parlamentarzystaYair Lapid:

Polski rząd odwołał wizytę delegacji izraelskiej, aby uniknąć rozmowy o restytucji. Po ustawie o Holokauście teraz słuszny zwrot majątku rodzinom zamordowanych Żydów nie jest możliwy. Polski rząd wykorzystuje i nadużywa pamięci o Holokauście. Moralnym obowiązkiem Izraela jest uczynić swój głos słyszalnym. Rząd musi zająć stanowisko i powiedzieć: już wystarczy! Polski rząd ponownie krępuje rząd Izraela w sprawie pamięci o Holocauście. Jeśli Netanyahu albo Katz nie zatrzymają tego i nie zaprzestaną negocjowania Holocaustu, świat będzie wiedział, że pamięć o Holocauście nie jest dla Izraela święta. Ta hańba musi zostać przerwana.

W podobnym tonie wypowiedziała się również minister ds. równości społecznej Gila Gamliel:

Ani polityczne, ani antysemickie elementy nie powstrzymają nas przed wypełnieniem tego ważnego moralnego obowiązku.

Warto przeczytać: Słowa Antoniego Macierewicza nie pozostawiają złudzeń: „Ustawa 447 stawia nas w sytuacji kompletnego bankruta” [wideo]

Podziel się